fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Poznać czerniaka po zapachu?

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez niezależny instytut naukowy Monell Center, czerniak może być rozpoznawany na podstawie woni wydzielanej przez komórki skóry.

Dotychczasowe metody diagnozowania tej śmiertelnej choroby ograniczały się głównie do wizualnej oceny powstałych zmian skórnych. Teraz nowa metoda pomoże wykryć lub potwierdzić chorobę, nawet we wczesnym stadium.

Dzięki najnowszym badaniom odkryto, że ludzka skóra wydziela molekuły zwane lotnymi związkami organicznymi (LZO), które posiadają swój specyficzny zapach. Okazuje się, że zapach komórek czerniaka różni się od zapachu zdrowych komórek, dzięki czemu można rozpoznać zmiany chorobowe.

Jak zbadano zapach wydzielany przez komórki?

To kolejna rewelacja naukowa! Naukowcy wykorzystali specjalny, nieinwazyjny czujnik oparty na nano-technologii zdolny rozróżniać zapachy. Urządzenie składa się z nano-rurek pokrytych nićmi DNA, które dzięki bioinżynierii są zdolne rozpoznawać różne cele. W tym przypadku namierzono komórki czerniaka.

Aby przeprowadzić eksperyment, najpierw wyhodowano grupy komórek zdrowych oraz komórek czerniaka w trzech różnych stadiach i umieszczono je w osobnych pojemnikach. Następnie użyto specjalnego urządzenia, które wchłania związki chemiczne z powietrza, a pobrane próbki przeanalizowano za pomocą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową (GC/MS). Badanie potwierdziło, że komórki czerniaka wydzielają specyficzne związki chemiczne, które z kolei nie występują u zdrowych komórek skóry. Ponadto, okazało się, że metoda pozwala również odróżnić różne rodzaje czerniaka. 

Naukowcy są bardzo podekscytowani wynikami eksperymentu i mają nadzieję, że dzięki nowemu nano-czujnikowi wkrótce będzie można bezinwazyjnie rozpoznawać także i inne choroby.

Źródło: SkinInc