fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pozwól mi siebie powąchać i powiem Ci ile masz lat

Każdy z nas wydziela specyficzną woń. Osoby młodsze podobno pachną bardziej świeżo, seniorzy otaczają się duszącymi nutami zapachowymi. Czy to jednak możliwe, że można ocenić wiek na podstawie zapachu ciała, a nie perfum?

Johan Lundström z Monell Center twierdzi, że ludzie mogą „odczytywać” zapachy wysyłane przez ciało i na tej podstawie oceniać biologiczny wiek.

W celu potwierdzenia tej hipotezy przeprowadzono badanie, w którym wzięły udział trzy grupy wiekowe liczące 12- 16 osób:

  • ludzie młodzi (20-30 lat)
  • ludzie w średnim wieku (45-55 lat)
  • ludzie starsi (75-95 lat)

Osoby z powyższych grup miały za zadanie 5 nocy z rzędu spać w nieperfumowanej bieliźnie z wkładkami pod pachami, które następnie umieszczono w szklanych pojemnikach.

Osoby badające zapach nie mogły być aktywnymi palaczami, używać psychotropów, leków systemowych i tabletek antykoncepcyjnych.

Zadanie polegało na tym, aby wskazać zapachy pochodzące od najstarszych osób i określić intensywność zapachu oraz subiektywne odczucia: przyjemny/nieprzyjemny. Na samym końcu na pojemniczkach z wkładkami należało określić wiek.

Okazuje się, że większość osób biorących udział w eksperymencie trafnie rozpoznała słoiczki od osób starszych. Zatem potwierdza się teza, że nasz zapach zmienia się wraz z wiekiem.
Czy na lepszy? Ocena należy do Was…

Serwis Kosmetologiczny