fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Pożyteczne narkotyki?

Słysząc słowo ecstasy, na pewno każdemu z nas przychodzi na myśl ciemny zaułek zapomnianej ulicy, w którym podejrzani ludzie przekazują sobie jakieś nielegalne substancje? Już wkrótce nasze skojarzenia mogą ulec zmianie.

Jak donosi ?Journal of Psychopharmacology”, ecstasy może pomóc w leczeniu pacjentów z objawami stresu pourazowego.

Doktor Michael Mithoefer kierujący jednym z zespołów pracujących w organizacji MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies), przeprowadził badania na 20 osobach cierpiących na zespół stresu pourazowego i opornych na tradycyjne metody leczenia.

Dwunastu pacjentów przyjmowało ecstasy, natomiast pozostałym ośmiu podawano placebo. Wszyscy badani uczestniczyli dodatkowo w dwóch ośmiogodzinnych sesjach terapeutycznych w odstępie kilku tygodni. Dziesięciu z dwunastu pacjentów leczonych popularnym wśród bywalców dyskotek narkotykiem, pozytywnie zareagowało na leczenie, podczas gdy w grupie przyjmującej placebo, poprawę uzyskano tylko w dwóch przypadkach.

Dobrą wiadomością dla osób cierpiących na objawy związane ze stresem pourazowym jest fakt, że wśród leczonych osób nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych i nikt nie zaczął sięgać po narkotyki w celach odbiegających od terapeutycznych.

Zespół stresu pourazowego jest schorzeniem trwającym od kilku tygodni do kilku miesięcy, objawiającym się otępieniem lub nadpobudliwością, poczuciem izolacji, nawracającym lękiem oraz depresją. Opisane dolegliwości pojawiają się najczęściej w wyniku traumatycznych przeżyć takich jak wojna, zgwałcenie lub przebywanie w obozie koncentracyjnym.

W przyszłości planowane są dalsze badania, tym razem na większych grupach pacjentów.

Źródło: PAP Nauka