fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Praca mobilnej kosmetyczki a wymagania sanitarno-epidemiologiczne

Praca w charakterze mobilnej kosmetyczki cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób planujących otworzenie własnego biznesu. 

W jednym z naszych artykułów w serwisie omawialiśmy zalety i wady tego typu działalności przez pryzmat możliwości jakie niesie za sobą dotarcie do klientów w ich własnych domach.Nienormowane godziny pracy i możliwość łączenia działalności mobilnej z życiem rodzinnym wpływa na wzrost popularności tego typu rozwiązania. Warto jednak skupić się także na kwestiach czysto technicznych, związanych z bezpieczeństwem klientów i zasadami higieny, od których powinniśmy zacząć planowanie własnego biznesu.

Do najczęstszych pytań pojawiających się w temacie mobilnej kosmetyczki jest kwestia kontroli z sanepidu i dostosowania pracy do ogólnie przyjętych zasad obowiązujących w tradycyjnych gabinetach. Warto przypomnieć, że otwarcie salonu związane jest ze spełnieniem wymagań sanitarnych oraz dokonaniem odbioru gabinetu przez sanepid. Listę wymagań, które trzeba spełniać, otrzymasz w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na terenie miejsca zamieszkania.

W internecie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na kwestię pracy mobilnej, a w polskim prawodawstwie nie ma żadnej regulacji dotyczącej tego zagadnienia. Według informacji jednego z pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej sanepid nie jest w stanie skontrolować kosmetyczki dojeżdżającej do klientów z przyczyn czysto technicznych: trudno ocenić, gdzie w danym momencie będzie świadczyć usługi. Nie ma również mowy o kontroli przeprowadzanej w domach klientów, ponieważ ten kuriozalny pomysł nie mógłby zostać zrealizowany. Mobilna kosmetyczka nie musi spełniać wymagań takich, jak w przypadku tradycyjnych gabinetów, ponieważ charakter jej pracy różni się od tego świadczonego w salonie. Na pytanie dotyczące dezynfekcji narzędzi odpowiedź również była niejednoznaczna: sanepid nie jest w stanie narzucić i skontrolować czy kosmetyczka posiada autoklaw.

Profesjonalizm i dbałość o zdrowie klientów wymaga, aby wykonywać zabiegi przy użyciu sterylnych narzędzi z zachowaniem zasad higieny. Klienci, decydując się na usługi tego typu również powinni zwracać uwagę na metody i narzędzia stosowane przez kosmetyczkę. Zdrowy rozsądek podpowiada, że w domowe warunki nie sprzyjają skomplikowanym zabiegom z użyciem drogich narzędzi wielokrotnego użytku. Trzeba pamiętać jednak, że nawet manicure musi przebiegać zgodnie z zasadami higieny. W przypadku mobilnych kosmetyczek najlepszym wyjściem jest dopasowanie oferty do warunków, w jakich przyjdzie jej pracować oraz stosowanie jednorazowych, sterylnych narzędzi.