fbpx
07 Czerwiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Praca mózgu może być moderowana przez dietę

Bakterie pokarmowe mają wpływ na pracę ludzkiego mózgu – twierdzą badacze z University of California Los Angeles (UCLA).

Amerykańscy naukowcy mają dowody, że bakterie, które dostarczamy naszemu organizmowi wraz z jedzeniem wpływają na pracę umysłu. Co to oznacza? Że mózg człowieka jedzącego probiotyki pracuje inaczej niż tego niejedzącego. Czyli zmiana środowiska oraz diety wpływa na transformację  funkcjonowania ludzkiego umysłu.

Dr Kirsten Tillisch z UCLA twierdzi – Wielu z nas je jogurty dla smaku, białka lub wapnia. Nasze odkrycia wskazują, że niektóre składniki jogurtu mogą zmieniać reakcje mózgu na środowisko. To nie tak zaskakujące, skoro wiemy, że działa to również w drugą stronę, bo w końcu często osoby zestresowane mają kłopoty z żołądkiem.

Jak przeprowadzano badania? Do współpracy zaproszono 36 kobiet w wieku 18-55 lat, podzielone na dwie grupy. Jedna część pań spożywała specjalne jogurty z miksturą probiotyków, podczas gdy pozostałe kobiety zjadały zamiennik smakujący jak jogurt, ale nim nie będący. Po miesiącu grupie eksperymentalne zrobiono skan mózgu i poproszono o rozwiązanie kliku zadań mających na celu rozpoznawanie emocji.

I jakie wnioski? Panie jedzące probiotyki wypadły znacznie lepiej niż inne towarzyszki eksperymentu. Mózgi kobiet karmionych jogurtem reagowały słabo w rejonach związanych z emocjami, a bardzo szybko w tych związanych z kojarzeniem. Podczas gdy pacjentki spożywające miksturę zamienną były bardziej emocjonalne, a ich mózgi były bardzo aktywne w rejonach związanych z emocjami. Stąd wniosek, że praca mózgu może być moderowana przez dietę.

Naukowcy przewidują kierując się wynikami eksperymentu, że bakterie żołądkowe pod wpływem pożywienia produkują różnego rodzaju chemikalia, a związki te następnie zmieniają pracę mózgu. Dzięki wnioskom płynącym z takich spekulacji możliwe jest w przyszłości leczenia zaburzeń nerwowych, a może nawet Parkinsona czy autyzmu.

Czyżby trzeba było zmodyfikować popularne powiedzenie na „Przez żołądek do mózgu”

Źródło: IAR