fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
7 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

1125615_christmas_tree_3.jpg

Praca w Wigilię – przesada, przykra konieczność czy obowiązek?

{jathumbnail off}Wydawać by się mogło, że w Wigilię nasi klienci mają tyle dodatkowych obowiązków, że nie będą planowali wizyty w gabinecie. Okazuje się jednak, że powszechne w naszym społeczeństwie odkładanie wszystkiego na ostatnią chwile nie omija również branży kosmetycznej. Właściciele gabinetów mają trudny orzech do zgryzienia: pracować 24 grudnia czy zrobić sobie i pracownikom wolne? Jeśli pracować to gdzie wyznaczyć granice i o której godzinie pozwolić pracownikom na pójście do domu?

Ostatnio pisaliśmy o dniach ustawowo wolnych od pracy. Wbrew oczekiwaniom wielu osób, Wigilia niestety nigdy nie znalazła się na liście takich dni. 24 grudnia jest więc normalnym dniem pracy i to do której będziemy pracować, zależy wyłącznie od dobrej woli właściciela naszej firmy. Niektórzy pracodawcy litują się nad swoim personelem, który w większości jest już myślami gdzie indziej i pozwalają wyjść wcześniej, inni przymykają oko na całodzienną nieobecność, którą można odrobić np. w najbliższą sobotę. Zdarzają się również tacy, którzy pomimo braku ruchu, zmuszają pracowników do odklepania ośmiu godzin, co ostatniej do minuty.

Właściciele gabinetów kosmetycznych różnie podchodzą do pracy w nieoficjalny pierwszy dzień świąt. Niektórzy z góry ustalają, że pracować w Wigilię nie mają zamiaru i informują klientki o braku możliwości zamówienia wizyty w tym dniu.

Nie pracujemy w Wigilię. Nasze klientki nie naciskają na umówienie wizyty w tym dniu, ponieważ są przyzwyczajone, że nie pracujemy. Większość Pań ma z resztą dużo domowych obowiązków i nie mają czasu na zabiegi w gabinecie – mówi Magdalena Rycerz-Pal z gabinetu Poczucie Piękna we Wrocławiu.

Nigdy nie pracujemy w Wigilię. Zazwyczaj nie ma żadnych chętnych na zabiegi w tym dniu– potwierdza Iga Misiak-Stodulska z gabinetu w Sieradzu.

Mamy taką zasadę, że nigdy nie pracujemy w Wigilię i w Wielką Sobotę. Działamy w ten sposób już do 15 lat i klientki nawet nie pytają o możliwość umówienia się na zabieg w tych dniach – dodaje Edyta Piekuś z Gabinetu Urody w Rzeszowie.

Oprócz motywacji typowo świątecznych, właściciele rezygnują z pracy 24 grudnia również z powodu małego ruchu i braku dyscypliny u klientów.

1125615_christmas_tree_3.jpgW tym roku nie pracujemy w Wigilię, ponieważ w tym dniu zazwyczaj mamy mało klientów, a ci, którzy zapisują się na wizyty, zazwyczaj je odwołują– tłumaczy kosmetyczka z krakowskiego gabinetu.

W wielu gabinetach praca 24 grudnia uzależniona jest głównie od ilości klientów chętnych do skorzystania z usług w tym dniu.

Jak na razie pracujemy do godziny 12, ale możliwe że jeszcze ktoś będzie chciał nas odwiedzić w tym dniu. Klientki raczej nie planują poważniejszych zabiegów, najczęściej chcą sobie zrobić manicure – mówi Ewelina Zaręba z gabinetu Beata w Warszawie.

Jeżeli jest dużo zapisów pracujemy do 15, jeśli nie – wtedy mamy dzień wolny. Jeżeli chodzi o rodzaj wykonywanych zabiegów, to Wigilia traktowana jest przez naszych klientów jak normalny dzień. Wykonujemy zarówno zabiegi na twarz jak i nawet depilację laserową– tłumaczy Katarzyna Duch z gabinetu Kosmedica w Warszawie

W Wigilię pracujemy od 8 do 13. Jesteśmy gabinetem fryzjersko-kosmetycznym, więc panie zapisują się głównie na usługi fryzjerskie i manicure.– dodaje Agata Koryze Studia Urody Impuls w Krakowie

Nie mamy prawa wymagać od naszych pracodawców taryfy ulgowej i musimy pogodzić się w faktem, że 24 grudnia jest normalnym dniem pracy. Mądry właściciel gabinetu powinien jednak zadbać o swoich pracowników i podarować kilka godzin wolnego. Szczęśliwy i wypoczęty personel na pewno wróci do pracy z nową energią i nadrobi zaległości z kilku wigilijnych godzin.

Dobrym argumentem za zwolnieniem pracowników trochę wcześniej jest fakt, że świąteczne dni wolne w tym roku przypadają na weekend, co pozwoli uniknąć strat związanych z długim zamknięciem gabinetu.

Pracujecie w Wigilię, czy może robicie sobie w tym dniu wolne? Czy klientki proszą o umówienie wizyty? Jakie zabiegi wybierają? O której bezwzględnie zamykacie swój salon? Zachęcamy do dzielenia się waszymi doświadczeniami.