fbpx
03 Sierpień, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Prawdy i mity o kwasie hialuronowym

W dzisiejszych czasach, przy szybkim postępie technologii obserwujemy równie dynamiczny rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej. Ciągle pojawiające się nowe techniki i możliwości odmładzania, upiększania oraz leczenia sprawiają, że nie mamy czasu na dokładne ich poznanie. Natłok informacji dostępnych w internecie oraz promowanych przez media sprzyja powstaniu wielu mitów i przekłamań w tej dziedzinie wiedzy. 

Podczas pracy w gabinecie uświadamiam sobie jak ubogie, bądź niewłaściwe teorie funkcjonują w opinii społecznej. Na temat kwasu hialuronowego istnieje niemało błędnych przekonań. Wynikają one między innymi z działań marketingowych producentów specyfików. Wzrost świadomości potencjalnych klientów pozwoli im w przyszłości uniknąć błędów w pielęgnacji, jak i niepotrzebnych kosztów. 
 
Kwas hialuronowy, najczęściej błędnie w kosmetykach określany jest jako silny środek przeciw zmarszczkom. Wykorzystywany w medycynie estetycznej wywołuje lęk przed powikłaniami i niebezpiecznymi zabiegami. Poniższy artykuł przedstawia obiektywne opinie na temat znaczenia rozmiaru cząsteczki kwasu hialuronowego dla kosmetyki.
 
Mały rozmiar cząsteczki kwasu hialuronowego jest lepszy?
 
Na forach internetowych toczą się dyskusje na temat działania kwasu hialuronowego wynikającego z wielkości cząsteczki. Pytania odnoszą się zarówno HA zastosowanego w kosmetykach jak i w teraz bardzo modnych –tzw. nutrikosmetykach czyli suplementach diety mogących wpływać na wygląd skóry. Trwa batalia, o to który kwas jest lepszy- wielkocząsteczkowy czy małocząsteczkowy?
 
O przeznaczeniu i możliwościach stosowania HA w kosmetyce decyduje ciężar cząsteczkowy, który kierunkuje przenikalność przez barierę rogową naskórka. Wyróżnia się następujące typy hialuronianu sodu:
 
• wielkocząsteczkowy (HMW – High Molecular Weight) – o cząsteczkach powyżej 1 MDa (1 milion daltonów). Ten rodzaj kwasu, nie przenika przez warstwę rogową,  tworzy natomiast film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka. Efektem tego jest jedwabistą gładkość i miękkość naskórka. Ha służy w tym wypadku również jako promotor przenikania substancji czynnych do skóry przez zwiększanie przepuszczalności naskórka. W stężeniu 1% MS postać żelu,
 
• małocząsteczkowy (LMW – Low Molecular Weight) – o cząsteczkach poniżej 1 MDa (średnio ok. 0,5 MDa), które wnikają w warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu wnika w warstwę rogową, wykazuje działanie nawilżające, zwiększa przenikanie substancji czynnych, a także wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów,
 
• kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) – o cząsteczkach poniżej 50 tys. daltonów (średnia wielkość to 3 – 10 tys. daltonów), który przenika przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej, wpływając na jej fizjologię.
 
Powyższy podział jest deklaracją producenta na popularnym sklepie internetowym z półproduktami kosmetycznymi. Internauci przekonani o właściwościach kwasu małocząsteczkowego, chętnie używają go do produkcji własnych kosmetyków lub szukają takiej formy w dostępnych produktach kosmetycznych. Jaka jest jednak prawda? Warto przyjrzeć się bliżej budowie, działaniu i zastosowaniu kwasu hialuronowego by nie paść ofiarą „dobrego marketingu”.
 
Kwas hialuronowy występuje zarówno w skórze właściwej i naskórku. Jest obecny niemal w każdej komórce ciała, każda komórka potrafi wytwarzać i rozkładać kwas hialuronowy. Bierze udział w wielu reakcjach, ale głównym zadaniem jest nawilżenie skóry, jak i utrzymywanie w niej wody. Co bardzo istotne, HA bierze udział w reakcjach immunologicznych, poprzez wiązanie się z fosfolipidami. Oddziałuje zasadniczo na właściwości mechaniczne skóry: gojenie się mikrourazów, a nawet ran po oparzeniach. 
 
Duże cząsteczki kwasu hialuronowego znajdują się zarówno w komórkach jak i przestrzeniach międzykomórkowych. Kwas hialuronowy jest człowiekowi niezbędny, gdyż odpowiada za nawilżenie organizmu, odżywienie komórek i podziały komórkowe oraz umożliwia przemieszczanie się komórek. Wolny kwas hialuronowy występujący w przestrzeniach międzykomórkowych wpływa dodatnio na syntezę kwasu hialuronowego w komórkach. Jak dowiodły badania nad udziałem kwasu hialuronowego w procesie gojenia się ran,  wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (HMW-HA) ma działanie przeciwzapalne, hamuje fagocytozę, a także obumieranie komórek (apoptozę). Stymuluję syntezę kolegenu typu III oraz czynnika wzrostu, który wpływa korzystnie na wygląd zagojonej rany i zmniejsza możliwość zbliznowacenia.  
 
W kosmetykach HMW- HA działa jako doskonały humekant. Działanie nawilżające HA związane jest z bardzo silnymi właściwościami higroskopijnymi. Substancja ta, w naturalny sposób osłania skórę, tworząc film na powierzchni stratum corneum. Ma doskonałe właściwości łagodzące, poprzez przyciąganie wody i zatrzymywaniu jej w naskórku, skutecznie nawilża przesuszoną skórę ze skłonnościami do pierzchnięcia i nadmiernego wysuszenia. Skóra po zastosowaniu kosmetyków z HMW- HA jest gładka, elastyczna i jędrna. Kwas hialuronowy służy również jako promotor innych substancji aktywnych, gdyż dobrze nawilżona warstwa rogowa naskórka staje się bardziej przepuszczalna. Roztwór 1% kwasu hialuronowego posiada żelową konsystencje, dzięki czemu jest uniwersalnym, łatwym do stosowania nośnikiem dla substancji aktywnych rozpuszczalnych w wodzie. Stosowany jest w formulacji kremów, toników, mleczkach, lotionach w szerokim zakresie pH.
 
Kolejne pytanie nurtujące, to czy można wykroczyć poza działanie nawilżające HA? Czy może przeniknąć do skóry właściwej i pomóc w odbudowie skóry matrycy? 
 
Duże cząsteczki praktycznie nie przenikają przez skórę lub robią to w bardzo małych ilościach. Granicą przepuszczalności zdrowej skóry są cząsteczki o masie do 3 kDa.  Działanie  średnich i dużych cząsteczek HA jest związane z pozostaniem na powierzchni skóry. Cząsteczka taka nie może przedostać się na tyle, by mieć wpływ na skórę matrycy. Niektórzy producenci zapewniają, że HA o małych rozmiarach (3000 – 20000 Da) mogą przenikać do skóry właściwej w znacznych ilościach. Nawet jeśli cząsteczki HA miały by taką zdolność przenikania, to jakie będą tego konsekwencje dla organizmu? Zakładając, że małe cząsteczki HA przenikają do skóry właściwej, mogą powodować pewne elementy odpowiedzi gojenia się rany, takich jak aktywacja immunologicza, zapalenie, podział komórkowy, wzrost naczyń krwionośnych. 
 
Przeprowadzono liczne badania, nad udowodnieniem oddziaływania HA w procesie gojenia się ran. Jak wykazały analizy tego procesu, drobnocząsteczkowe fragmenty kwasu hialuronowego, utworzone np. z 12 jednostek disacharydowych, nasilają ekspresję kolagenu typu I – dominującego kolagenu skóry osób dorosłych.  Akumulacja tego kolagenu nasilona jest również w przebiegu procesów bliznowacenia czy procesów włóknienia.  Zatem efektem dostania się do skóry niskocząsteczkowego HA może spowodować pojawienie się informacji w receptorach o stanie zapalnym, a w konsekwencji degradację macierzy i przyspieszone starzenie się skóry.
 
Jest to jednak hipoteza, a dalsze badania mają odpowiedzieć na to pytanie, należy jednak podchodzić do kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego z ostrożnością.