fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
22 Październik, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Prawdziwa skóra z laboratorium

Substytuty pełnej grubości skóry, składające się zarówno z naskórka, jak i skóry właściwe są bardzo często wykorzystywanej do badań nad oceną skuteczności, czy toksycznością kosmetyków. Jednak do tej pory nie istniał model, który oprócz charakterystycznych komórek dla poszczególnych warstw skóry zawierałby również inne elementy takie jak mieszki włosowe i gruczoły łojowe.

Wykorzystując metody bioinżynierii skóry zespół RIKEN opracował pierwszy kompletny substytut skóry 3D zawierający również przydatki – mieszki włosowe i gruczoły łojowe, który dzięki temu posiada wszystkie cechy prawdziwej skóry.

 

Naśladując funkcje embrionalnych komórek macierzystych naukowcy zaprojektowali zupełnie nową metodę konstruowania całej powłoki skórnej. Do wyizolowanych z dziąseł lub żołądka myszy komórek,  w celu ich przeprogramowania wprowadzono pewien rodzaj wirusa, dzięki czemu otrzymano pluripotencjalne komórki startowe (zdolne do różnicowania się w kilka typów komórek), do których należą embrionale komórki macierzyste.

Następnie skupiska tych komórek zawieszonych w żelu kolagenowym przeszczepiono do organów myszy. Kilka tygodni później w pełni funkcjonalną skórę usunięto i przeszczepiono na skórę myszy.  Jak się spodziewano wszczepiony fragment współpracował z otaczającymi go nerwami i mięśniami. Ze względu na to, że myszy nie posiadały funkcji układu immunologicznego tkanka nie została odrzucona.

 

W ciągu ostatnich kilku lat Takashi Tsuji wraz z współpracownikami z RIKEN Center for Developmental Biology, celowo szukali sposobów wykorzystania komórek macierzystych do wzrostu małych narządów, takich jak gruczoły, mieszki włosowe, a nawet zęby w laboratorium. Jednak opracowanie nowego kompletnego substytutu skóry było pierwszym w tej dziedzinie eksperymentem zespołu, co stanowi duży sukces.

Źródło: RIKEN