fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Prawdziwy kształt chromosomów to nie „x”

Do tej pory podręczniki szkolne przedstawiały nam chromosomy jako obiekty w iksowatym kształcie, ale dziś wiemy, że struktury te są bardziej skomplikowane.

Czas poprawić obrazki w literaturze fachowej, bo prawdziwy wygląd chromosomów odtworzony na podstawie analizy zsekwencjonowanego DNA przez badaczy z Babraham Institute jest inny.

Naukowcy zgromadzili tysiące pomiarów chromosomów, wprowadzili je do komputera, by na ich podstawie stworzyć odpowiednie modele. Okazało się, że w ostatecznym kształcie nie wyglądają jak dotychczasowy „x”. Taką strukturą charakteryzują się na ogół podczas podziału, by w ostateczności przyjąć postać nieregularnych zbitek DNA.

Jak dotąd nasze zrozumienie chromosomów było ograniczone do niejasnych przedstawień i diagramów ze znanym, iksowatym kształtem – komentuje Douglas Kell z brytyjskiego Biotechnology and Biological Research Sciences Council, które fundowało badania. – Nowe, prawdziwsze obrazy pomogą nam lepiej zrozumieć, jak wyglądają chromosomy w większości naszych komórek.

Źródło: IAR / TheVerge

Foto: bbsrcmedia / youtube