fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Problemy z cerą mogą doprowadzić nastolatki do depresji

Trądzik może doprowadzić młodych ludzi do depresji, a nawet myśli samobójczych. Jest to skutek problemów z cerą, a nie jak dotychczas podejrzewano skutek uboczny leczenia trądziku – informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma „Journal of Investigative Dermatology”.

Trądzik to choroba skóry, która najczęściej występuje u nastolatków w bardzo ważnym momencie ich życia, podczas intensywnego rozwoju społecznego. Jest to dla młodych ludzi bardzo trudne ponieważ akurat wtedy nawiązują nowe relacje z rówieśnikami, stają się mniej niezależni i wygląd fizyczny jest dla nich swego rodzaju wizytówką konieczną dla zbudowania pewności siebie.

Wstępne wyniki wykonanych dotychczas badań wskazywały na możliwy związek niektórych rodzajów terapii trądziku ze zwiększonym ryzykiem depresji i myśli samobójczych – nie zostały jednak potwierdzone.

Jon Anders Halvorsen wraz z kolegami z University of Osloprzeanalizował 3775 przypadków 18- i 19- latków z Oslo. Okazało się, że nastolatki z poważnymi problemami z cerą miały myśli samobójcze zdecydowanie częściej niż ich rówieśnicy. Myśli samobójcze świadczą o dużym stresie emocjonalnym, ale rzadko kiedy prowadzą do prób samobójczych.

Autorzy pracy podkreślają, że wyniki ich badań powinny pomóc w leczeniu i opiece nad nastolatkami dotkniętymi trądzikiem.

źródło: PAP