fbpx
11 Luty, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Profesjonalna kosmetologia – o wartości studiów i szkoleń branżowych

Rozmowa z Hanna Dolecką, wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy – www.medyczestudia.pl  

Kariera kosmetologa?

Bardzo cenie zawód kosmetologa ze względu na wszechstronność, która pozwala dostosować swoją ścieżkę kariery do predyspozycji i zainteresowań. Kosmetologia to dynamicznie rozwijający się kierunek, który pozwala realizować własne pasję i 

specjalizacje: różnorodność masaży (na ciało, na twarz), kosmetyka pielęgnacyjna, lecznicza, pielęgnacja i lecznicze zabiegi stóp, czyli podologia. Makijaże, wizaż, stylizacja, manicure, pedicure, spa&wellness  oraz  szeroko  rozumiana  odnowa  biologiczna.

Ważną cechą dla najlepszych kosmetologów jest dążenie do perfekcji. Tylko profesjonalizm prowadzi do sukcesu, który zostaje wynagrodzony przez klientów. Praca z ludźmi wymaga od kosmetologów stałego rozwoju i dokształcania w zakresie technologii kosmetyków, coraz to lepszych i efektywniejszych  zabiegów i innych nowinek.  Ludzie tego potrzebują. 

Co nas kosmetologów łączy z lekarzami?

Współpraca kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej staje się codziennością, choć nie jest łatwą z powodu niektórych zabiegów, które są podobne, lub wręcz takie same. Mam tu na myśli eksfoliacje kwasami, zabiegi rewitalizacji skóry z zastosowaniem mikrodermabrazji igłowej i rollerów, rozjaśnianie i likwidowanie przebarwień np. cosmelanem, stosowanie laserów, IPL, VPL, fal radiowych. Usuwanie rozszerzonych naczyniek włosowatych, włókniaków
miękkich, kurzajek pospolitych i innych patologii skórnych metodą koagulacji. 

Dla kosmetologów to trudne i odpowiedzialne zabiegi wymagające bardzo dobrych profesjonalnych szkoleń. Przy bliskiej współpracy z lekarzem, kosmetolog absolutnie może wykonywać niektóre zabiegi, a eksfoliacje kwasami poniżej 50% to normalne zabiegi w wielu gabinetach. Sporo zabiegów ingerencyjnych, odmładzających skórę, wykonanych przez lekarza, wymaga nawilżeń, masaży, stosownych masek dla pełnego efektu i usatysfakcjonowania pacjenta, które z powodzeniem mogą prowadzić  kosmetolodzy. 

Warto pamiętać, że my kosmetolodzy, również przygotowujemy „skórę” lekarzom przed zabiegami np. w rewitalizacji osoczem bogato płytkowym, czasami przed podaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. W  przypadku chorób takich jak, trądzik młodzieńczy, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, wrastających paznokci, wsparcie nasze jest jak najbardziej potrzebne. Tylko „zdrowe” relacje miedzy lekarzami i kosmetologami mogą przynieść spektakularne efekty pacjentom i naszym klientom. 

Dlaczego kosmetolog powinien się kształcić?

Kosmetologia rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Przyszłość kosmetyki i kosmetologii wiąże się z nowoczesnymi i skutecznymi programami przeciw starzeniu się skóry. Po pierwsze to nanotechnologia, czyli tworzenie bardzo maleńkich struktur o rozmiarach nanometrycznych od 0,1 do 100 nm, np. nanosomów, które transportują w głąb skóry składniki aktywne. W oparciu o tę technologię możemy już stosować eksfoliację niektórymi kwasami „zamkniętymi” w liposomach, które są bardziej bezpieczne. Kosmetyki z zawartością nanowody zdecydowanie mniej alergizują, gdyż zawartość konserwantów jest ograniczona do minimum. Skuteczne zabiegi anty aging, dają najlepsze efekty w zabiegach i terapiach łączonych.

Studia, szkolenia, projekty unijne

Przyszłość kosmetyki i kosmetologii wiąże się z ciągłym podnoszeniem naszych kwalifikacji i permanentnym szkoleniem. Tylko profesjonalizm prowadzi do sukcesu w zawodzie. Zachęcam do podjęcia studiów i uczestniczenia w szkoleniach w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.

Sama prowadzę szkolenia w tematach hiperpigmentacji, makijażu permanentnego, zabiegów pielęgnacyjnych na okolice oczu, masażu twarzy i wielu innych. Oferta uczelni jest cały czas aktualizowana, aby studenci stanowili realną siłę na rynku pracy.

Dzięki mojemu bogatemu doświadczeniu zawodowemu przekazuję studentom licencjackim na kierunku kosmetologia oraz na studiach podyplomowych, jak najlepszą i aktualną wiedzę z wszystkich specjalizacji związanych z kosmetologią i odnową biologiczną.

Obecnie prowadzę szkolenia w ramach projektu Nowoczesne Kadry Branży Odnowy Biologicznej dzięki, któremu studenci, absolwenci oraz osoby pracujące z woj. kujawsko-pomorskiego mogły zupełnie za darmo wziąć udział w wielu specjalistycznych kursach. Średnia wartość szkolenia w module poświęconym kosmetologii wynosi 4500 zł. Jest to ogromne wsparcie, szczególnie dla mikro i małych przedsiębiorstw, a właśnie takiej wielkości jest większość gabinetów kosmetycznych!

Wspomniany projekt nie jest pierwszym realizowanym przez uczelnię. Patrząc na działania uczelni w skali kraju jest to działania zupełnie unikalne. Najlepszym dowodem jest wyróżnienie dla poprzedniego projektu, który promował przedsiębiorczość w dziedzinie kosmetologii i fizjoterapii, jest fakt, że został wyróżniony w 2012 jako projekt modelowy w woj. kujawsko-pomorskim. Chciałabym zwrócić uwagę na ogromną pracę jaką wykonują pracownicy uczelni przy pozyskiwaniu dofinansowania w ramach Unii Europejskiej na studia i szkolenia. Dzięki wsparciu unijnemu studenci i uczestnicy kursów zyskują specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które w warunkach dużej konkurencji na rynku są bezcenne.

Cieszę się, że mogę współpracować z ludźmi, którzy podzielają moje wartości odnośnie wymagań co do szkolenia profesjonalnych kosmetologów. Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, to miejsce gdzie rozumieją jak odpowiedzialną pracę wykonują kosmetolodzy na różnych szczeblach swojej kariery i robią to naprawdę dobrze.

Hanna Dolecka – o sobie 

Jestem kosmetologiem i wizażystką. Od 35 lat pracuję w branży kosmetycznej, a moja AKADEMIA STYLIZACJI I URODY w 2010 roku zdobyła ZŁOTE GODŁO za najwyższą jakość świadczonych usług.

Jestem także pedagogiem, wykształciłam niemałą grupę kosmetyczek i kosmetologów. Chętnie dzielę się swoją wiedzą uczestnicząc w prezentacjach na międzynarodowych kongresach kosmetologicznych, pisząc na łamach profesjonalnych pism, udzielając porad w audycjach radiowych i telewizyjnych. Szkolę profesjonalistów w zawodzie.