fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Październik, 2019
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Profilaktyka stopy cukrzycowej

 W ostatnich czasach coraz częściej mówi się o cukrzycy, która niestety, została już zaliczona do chorób cywilizacyjnych i można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest epidemią XXI wieku. Statystycznie na świecie choruje około 135 mln osób, a w samej Polsce około 2 mln. Szpitalne leczenie osób ze stopą cukrzycową jest bardzo kosztowne i długotrwałe. 

 Z ostatnich danych wynika, że koszt takiego leczenia specjalistycznego to około 900 mln złotych rocznie, a średni czas pobytu w szpitalu wynosi 50 dni! Lekarze biją na alarm i tu my, kosmetyczki, kosmetolodzy i podolodzy wkraczamy do akcji. Musimy uświadomić jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych pacjentów/klientów, oraz jakie powikłania stają się groźne i do czego są w stanie doprowadzić, od amputacji stóp do nawet całych kończyn dolnych. 

Najważniejsza jest profilaktyka i trzeba o tym często i głośno mówić. W pielęgnacji domowej należy pamiętać o codziennym oglądaniu stóp. Jeżeli osoby chore same nie mogą sobie z tym poradzić, powinny zwrócić się o pomoc do najbliższych lub obserwować spody stóp, przestrzenie międzypalcowe i paznokcie za pomocą lusterka. Każde zaczerwienienie, najmniejszy uraz powinny skłonić chorego do zabezpieczenia miejsca przed infekcją i wizyty u lekarza. Zmiana musi zostać zdezynfekowana i osłonięta sterylnym opatrunkiem. Dalsze postępowanie zaleca specjalista. Codzienne oglądanie stóp pozwala nam wcześniej wykryć zmiany, rozpocząć ewentualne leczenie i zapobiegać powstawaniu powikłań. 

Stopy należy myć codziennie łagodnym środkiem (najlepiej jeśli będzie to kosmeceutyk przeznaczony dla osób z cukrzycą) w bieżącej wodzie o temperaturze, która nie przekroczy 37oC. Temperaturę wody należy sprawdzać termometrem kąpielowym. Kąpiel stóp można wykonać w wodzie z dodatkiem środka odkażającego. Jej czas nie powinien być dłuższy niż 2-3 minuty, gdyż dłuższe moczenie prowadzi do maceracji (rozmoczenia) naskórka, który narażony jest wówczas na najmniejsze urazy, otarcia czy pęknięcia. Osuszanie stóp po kąpieli powinno być wykonywane bardzo delikatnie i dokładnie, szczególnie w przestrzeniach między palcami. Nie wolno trzeć skóry ręcznikiem, gdyż powoduje to wzrost temperatury oraz może uszkodzić delikatny naskórek. 

Płytka paznokciowa powinna być skracana regularnie, najlepiej pilnikiem papierowym. Należy pamiętać o zachowaniu jednego kierunku piłowania, dzięki czemu paznokcie staną się równe, nie będą pękać i rozdwajać się. Ich wolny brzeg powinien być nieznacznie zaokrąglony, tak by nie powodować urazów wału paznokciowego. Przy stopie cukrzycowej nie powinno się stosować ostrych, metalowych narzędzi. Kiedy zauważymy, że płytka paznokciowa nadmiernie rogowacieje, jest znacznie pogrubiona lub paznokieć wrasta, należy udać się do specjalisty, który zajmuje się profesjonalną pielęgnacją stóp. 

Suche stopy potrzebują nawilżenia, dlatego też należy stosować kremy, które nawodnią i natłuszczą skórę, aż ta stanie się miękka i elastyczna. Pamiętajmy o omijaniu przestrzeni międzypalcowych. Na polskim rynku można już znaleźć preparaty przeznaczone do pielęgnacji stóp osób chorych na cukrzycę.

Osoby ze stopą cukrzycową muszą pamiętać, że chodzenie boso jest bardzo niebezpieczne. W ich przypadku należy nosić obuwie, które nie tylko będzie wygodne, ale również dopasowane do ewentualnych deformacji. Nie powinny one decydować się na obuwie otwarte typu japonki lub sandały, a każde głębokie buty muszą przed założeniem dokładnie sprawdzić. Na wypadek gdyby zawieruszyły się w nich jakieś przedmioty, które mogłyby spowodować uraz. 

Równie ostrożnie z termoforami, kocami i poduszkami elektrycznymi – należy ich unikać. Także trzymanie stóp w pobliżu kominków, grzejników i pieców może być bardzo niebezpieczne, gdyż osoby z cukrzycą neuropatyczną nie odczuwają różnicy temperatur, bólu i poprzez to często narażone są na poparzenia. 

Przy profilaktyce ważne są również spacery i ćwiczenia stóp (minimum 30 min dziennie). Pozwoli to wzmocnić mięśnie i poprawi ukrwienie. 

Ważna jest również prawidłowa dieta, utrzymanie odpowiedniej masy ciała i prowadzenie zdrowego stylu życia. Koniecznością jest kontrolowanie stężenia glukozy we krwi, okresowe konsultowanie się z lekarzem oraz przyjmowanie wskazanych przez specjalistę leków. 

Na koniec jeszcze tylko jedno. Pamiętajmy, że LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ.