fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Promieniowanie słoneczne w walce z rakiem

To brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe: niedroga tabletka zapobiega rozwojowi niektórych nowotworów, wzmacnia kości, zapobiega stwardnieniu rozsianemu i łagodzi zimową depresję…

Witamina D mogła by stać się „nową aspiryną” , tak jak zostało odkryte, że aspiryna zapobiega chorobom serca, tak również witamina D mogła by stać się skuteczną bronią w walce ze stwardnieniem rozsianym, osteoporozą, zimową depresją oraz z najbardziej niszczycielską chorobą naszych czasów – rakiem.

 

Jednym z najważniejszych źródeł witaminy jest promieniowanie słoneczne oraz procesy biochemiczne zachodzące w naszej skórze.

Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i znajduje się w znacznej ilości w tłustych rybach, tranie, żółtkach.Witamina D była i jest obiektem wielu badań. Okazuje się, że ludzie z rakiem płuc i okrężnicy mieli niedostateczną ilość witaminy D. W badaniach naukowych dotyczących pojawiania się osteoporozy u kobiet okazało się, że kobiety, które zażywały witaminę D miały mocniejsze kości a zarazem mniejsze ryzyko osteoporozy niż te, które jej nie zażywały.

Obecnie wiadomo, że witamina D oddziaływuje na komórki poprzez wiele szlaków metabolicznych. Istnieją spekulacje, że może ona hamować proliferację komórek nowotworowych lub usprawniać funkcjonowanie układu immunologicznego