fbpx
15 Luty, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry

Propionibacterium acnes – nie takie złe jak sądzono

Tytułowe bakterie są drugie na ludzkiej skórze pod względem liczebności. Jak do tej pory sądzono były one odpowiedzialne za wszystkie niekorzystne aspekty estetyczne skóry. Ostatnie badania są mocno zaskakujące.

Propionibacterium acnes uwalniają białko, które chroni nas przed reaktywnymi formami tlenu, a nowemu enzymowi nadano nazwę RoxP (od radical oxygenease of Propionibacterium acnes). Jego działanie jest równi. Autorzy publikacji z pisma Nature podkreślają, że nic im nie wiadomo o homologu RoxP u innych bakterii.

Nazwa P. acnes ma związek z faktem, że pałeczki te odkryto po raz pierwszy u pacjenta z ciężkim trądzikiem. Nie ma jednak pewności, że powodują one trądzik – być może ich obecność ma po prostu związek z rozpowszechnieniem – wyjaśnia Rolf Lood z Uniwersytetu w Lund 

Lood dodaje, że RoxP chroni przed stresem oksydacyjnym, a częstym jego źródłem jest promieniowanie UV. RoxP wiąże hem, redukuje wolne rodniki i chroni cząsteczki przed utlenianiem; generalnie odgrywa kluczową rolę w przeżyciu P. acne w warunkach tlenowych oraz w kolonizacji skóry w warunkach ex vivo.

„Białko to jest ważne dla przetrwania pałeczek na naszej skórze. Uwalniając RoxP, P. acne poprawiają sobie warunki życia, ale jednocześnie wyświadczają przysługę ludziom”. Opisywany związek ma więc charakter komensalny.

Ponieważ P. acnes są tak rozpowszechnione, występują zarówno u osób z i bez chorób skóry. Loodpodkreśla jednak, że ludzie mają na skórze różne ilości tych bakterii, w dodatku uwalniają one różne ilości ochronnej RoxP.

W planach są dalsze badania na zwierzętach i na ludziach. W ramach studium na ludziach porównywane będą 3 grupy: z rakiem podstawnokomórkowym skóry, rogowaceniem słonecznym (stanem przedrakowym) i zdrowa (kontrolna). W ten sposób Szwedzi chcą ustalić, czy istnieje związek między nasileniem choroby a ilością RoxP na skórze człowieka.

Badania na zwierzętach mają zaś ocenić zabezpieczającą funkcję RoxP. Część myszy dostanie więc enzym, a część nie. Później naukowcy będą je wystawiać na oddziaływanie UV. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, RoxP będzie można uwzględnić w składzie filtrów słonecznych i w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.