fbpx
25 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Propolis – cenny składnik szminek?

Polscy badacze jako pierwsi zbadali wpływ wosku pszczelego na właściwości reologiczne szminek. Produkty do malowania ust z dodatkiem propolisu są bardziej kruche i podatne na zgniatanie, jak przekonują badania opublikowane na łamach International Journal of Cosmetics Science.

Propolis, zwany również kitem pszczelim, jest lepką substancją żywiczną służącą pszczołom do uszczelniania ula. Zawiera m. in. flawonoidy, witaminy, enzymy, białka i aminokwasy oraz węglowodany. W produktach kosmetycznych jest stosowany głównie jako emulgator, zapewnia wymaganą plastyczność oraz posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest skuteczny w leczeniu większości stanów zapalnych i ropnych skóry. Jego ekstrakty wykazują działanie znieczulające i antyutleniające. Regenerują one uszkodzoną skórę, działają przeciwtrądzikowo, zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry.

Woski i oleje stanowią bazę w recepturach szminek, natomiast najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość tego typu kosmetyków jest ich jednolita konsystencja, decydująca o łatwości aplikacji produktu. Dlatego też, woski charakteryzujące się wysoką temperaturą topnienia zazwyczaj są używane jako substancje bazowe, np. wosk carnauba, kandelila, czy woskpszczeli.

Badania dotyczące wpływu propolisu na właściwości reologiczne i  teksturalne szminek wykazały, że szminki, które w swoim składzie zawierają propolis są bardziej kruche i podatne na zgniatanie, jednakże wzrost temperatury (30 °C) nie powoduje znaczących zmian właściwości teksturalnych tych szminek.

Receptura badanych pomadek oparta była naturalnych surowcach i pozbawiona składników takich jak związki syntetyczne, konserwanty, środki zapachowe czy barwniki.

Właściwości reologiczne i teksturalne przygotowanej szminki, zarówno z jak i pozbawionej propolisu, badano jako funkcję temperatury i okresu przechowywania. Pomiary przeprowadzono za pomocą reometru RS6000.

Wyniki badań szminek wskazują na możliwość zastosowania propolisu jako dodatek do tego typu kosmetyków. Dodanie propolisu do pomadek powoduje zmniejszenie lepkości tego produktu, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia jego aplikacji.

Obecność propolisu nie zmienia znacząco właściwości lepkosprężystych szminki„, jak mówi badanie.

Źródło: SC BEAUTY MAGAZINE / International Journal of Cosmetics Science