fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przed jakimi chorobami uchroni nas sen?

Możemy z radością ogłosić salomonowe rozwiązanie odwiecznego sporu pomiędzy śpiochami i tymi, którym w zupełności wystarczy kilka godzin snu dziennie. Naukowcy ustalili, że najbardziej optymalny dla naszego układu krążenia czas odpoczynku, to 7 godzin.

Z badań przeprowadzonych na West Virginia University’s i opublikowanych w czasopiśmie „Sleep” wynika, że ludzie śpiący mniej niż 5 godzin dziennie, są co najmniej dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie dusznicy bolesnej, choroby wieńcowej, ataku serca lub udaru

Z kolei osoby, które odpoczywają więcej niż 9 godzin dziennie, są 1,5-raza bardziej narażone na rozwój choroby sercowo-naczyniowej.

Opisane badania zostały przeprowadzone przez naukowców pod kierownictwem prof. Anoopa Shankara. Uczeni przeanalizowali stan zdrowia ponad 30 tys. dorosłych Amerykanów, uwzględniając zarówno ich nocne zwyczaje, jak i inne czynniki takie jak wiek, płeć, rasę, wagę oraz to, czy dana osoba pije alkohol i pali.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie są fizjologiczne uwarunkowania takich wyników. Naukowcy podejrzewają, że zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość snu może znacznie zaburzać funkcje metaboliczne, a także działanie gruczołów wewnątrzwydzielniczych.

Źródło: PAP