fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przegląd aparatury do likwidacji tkanki tłuszczowej

Współcześnie atrakcyjny wygląd fizyczny ma coraz większe znaczenie dla znaczącej grupy osób nie tylko w ich życiu prywatnym, jak również w życiu zawodowym.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat zauważa się coraz większe zapotrzebowanie na produkty, usługi oraz zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu skóry, redukcję zmarszczek, przebarwień, widocznych naczynek, wyszczuplanie czy modelowanie sylwetki. 

Dbanie o atrakcyjny wygląd i szczupłą sylwetkę wymaga poświęcania dużej ilości czasu oraz wysiłku. Nie wszystkie osoby, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie chcą lub mogą poświęcać swój czas lub energię na ćwiczenia fizyczne, stosowanie diety redukcyjnej czy wielokrotne powtarzanych zabiegów. 

Kosmetolodzy oraz specjaliści z zakresu pielęgnacji urody wychodząc na przeciw wymaganiom pacjentek zaczęli opracowywać coraz to nowe metody i sposoby poprawy wyglądu. Starali się, aby opracowywane przez nich zabiegi dawały jak najlepsze wyniki w możliwie najkrótszym czasie. Coraz częściej do walki o piękny wygląd i szczupłą sylwetkę zaczęto wykorzystywać specjalistyczną aparaturę wspomagającą wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetologii. Umożliwia ona, bowiem szybszą i skuteczniejszą walkę z defektami urody pacjentów. 

Niemniej jednak rozwój kosmetologii sprawił, że obecnie na rynku usług z zakresu poprawy i pielęgnacji urody dostępny jest szereg urządzeń poprawiający w różnorodny sposób wygląd pacjentów. Taka mnogość urządzeń i aparatur może znacząco utrudniać wybór tego, który w największym stopniu odpowiada potrzebom specjalistów oraz pacjentów. Dlatego celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i scharakteryzowanie aparatury do likwidacji tkanki tłuszczowej.

Lipoliza 

Lipoliza, określana również mianem intralipoterapii jest bezoperacyjnym zabiegiem trwale redukującym lub usuwającym tkankę tłuszczową zlokalizowaną w określonych obszarach ciała pacjenta [1, 2, 3]. Wśród obszarów ciała najczęściej poddawanych tego rodzaju zabiegom wymienia się przede wszystkim: uda, kolana, biodra, brzuch, talię, podbródek oraz ramiona. Do jej wykonania wykorzystuje się odpowiednio dobrane substancje. 

Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, dlatego też może być wykonywany u osób cierpiących z powodu nadwagi czy otyłości jak również u osób szczupłych cierpiących z powodu celullitu i miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Jest więc to, bardzo dobra metoda modelująca sylwetkę, której celem jest usunięcie miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej [2, 4]. 

Zwyczajowo lipolizę wykonuje się poprzez wstrzykniecie pod skórę substancji będącej mieszaniną wyciągu z soi oraz soli żółciowej, które wymieszane są w odpowiednich ilościach i stężeniach. To właśnie ta mieszanina wpływa na niszczenie komórek tłuszczowych zlokalizowanych w miejscu poddanym zabiegowi. Tkanka tłuszczowa usunięta w ten sposób rozpuszcza się dość powoli, w łagodny i równomierny sposób nie powodując przy tym efektu jo-jo [1, 2]. Dodatkowo usunięta podczas zabiegu tkanka tłuszczowa nie ma tendencji do powrotu, gdyż w jego trakcie niszczone są komórki tłuszczowe. 

Obecnie coraz częściej stosowane są odmiany lipolizy wykorzystujące specjalistyczną aparaturę: lipoliza laserowa oraz lipoliza ultradźwiękowa. 

Lipoliza laserowa

W lipolizie laserowej [5, 6] tkanka tłuszczowa rozbijana jest nie poprzez działanie substancji wstrzykiwanej podskórnie, ale dzięki zadziałaniu promienia lasera. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się między innymi aparat SmartLipo (Smart lipo), który posiada laser wbudowany w długą i cienką kaniulę. W przypadku aparatu tego typu długość promienia impulsowego lasera Nd:YAG wynosi 1062 nm. Czas jego działania wynosi natomiast od 100 do 200 µs (mikrosekund). Moc szczytowa impulsu lasera dochodzi aż do 18 W. Dzięki zastosowaniu emisji impulsów o tak dużej mocy, działających w tak krótkim czasie minimalizowane jest ryzyko wstąpienia zarówno sutków ubocznych zabiegu jak również powikłań po jego zakończeniu.  

Kolejnym aparatem do wykonywania lipolizy laserowej jest SmartLipo Muliplex (MPX). Aparat ten wyposażony jest w podwójny promień lasera, co stanowi całkowite novum na rynku aparatów kosmetycznych. SmartLipo Multiplex w czasie swojego działania wykorzystuje falę o długości 1062 nm i 1320 nm. Specjalista przeprowadzający zabieg z użyciem tego urządzenia ma możliwość ręcznego ustawienia długości fali, co sprawia, że możliwe jest dostosowanie parametrów zabiegu do indywidualnych wymagań i potrzeb pacjenta. Laser wbudowany w to urządzenie jest znacznie nowocześniejszy niż laser zastosowany w urządzeniu SmartLipo. Dzięki temu jego zastosowanie zapewnia mniejsze krwawienie jak również większą elastyczność skóry [5, 6]. 

CoolLipo określane również mianem Cool lipo jest aparatem do usuwania tkanki tłuszczowej, który dysponuje falą lasera Nd:YAG długości 1320 nm. Urządzenie to jest polecane w szczególności do stosowania we wrażliwych miejscach takich jak: szyja, podbródek czy kark. CoolLipo osiąga moc do 15 W, a jego częstotliwość waha się od 20 do 50 Hz. Długość impulsu 100 µs (mikrosekund). Laser umieszczony w tym aparacie uderza w sposób bezpośredni w cząsteczki wody, które zostały zgromadzone w skórze. To z kolei powoduje ściągnięcie kolagenu oraz reprodukcję komórek skóry. Efektem zabiegu z wykorzystaniem tego urządzenia jest ujędrnienie oraz uelastycznienie skóry. Ze względu na parametry urządzenia jest ono znacznie bezpieczniejsze od innych laserów, które są wykorzystywane do lipolizy [7, 8]. 

ProLipo jest aparatem, który zdaniem producentów jest najnowocześniejszym urządzeniem do wykonywania lipolizy. W aparat ten wbudowano laser Nd:YAG, który emituje światło o długości 1064 nm. Moc szczytowa impulsu lasera dochodzi w tym urządzeniu do 20 W, a częstotliwość waha się od 5 do 50 Hz. Długość działania wynosi zaś od 10 do 100 µs (mikrosekund). Wykorzystanie tego aparatu daje efekt ujędrnienia i uelastycznienia skóry [9].

Kawitacja ultradźwiękowa

W ostatnich latach kawitacja ultradźwiękowa coraz częściej wykorzystywana jest w terapiach estetycznych, co wynika z ich możliwości fizycznego oddziaływania na skórę oraz tkankę podskórną.

W obszarze poddawanym zabiegowi, pod wpływem ultradźwięków dochodzi do wytworzenia pęcherzyków kawitacyjnych które mogą powiększać swoje rozmiary oraz pulsować lub zapadać się, wytwarzając gwałtowne zmiany ciśnienia i powstanie fali uderzeniowej [9,10]. 

Należy w tym miejscu podkreślić, że jednym z warunków niezbędnych do wystąpienia zjawiska kawitacji jest przekroczenie wartości określanej w literaturze mianem progu kawitacji [10,12,17]. Pomimo obszernej oferty na polskim rynku aparatów przeznaczonych do wykonywania zabiegów kawitacji ultradźwiękowych, nie wszystkie posiadają odpowiednie parametry umożliwiające przekroczenie progu kawitacji i wywołanie zjawisk pozwalających na redukcję tkanki tłuszczowej. 

Interesującym urządzeniem wykorzystującym zjawisko kawitacji jest dystrybuowany przez Plasma Cells Institute kombajn Med Beauty Contour S-008. W celu osiągnięcia najlepszego rezultatu, podczas zabiegu stosuje się dodatkowo tzw. „zimny laser” o długości fali 635 nm mającej wysokie powinowactwo do adipocytów oraz laser biostymulacyjny, który usprawnia proces rozkładu trójglicerydów przez makrofagi. W kolejnym etapie wykonywane są kolejno kawitacja ultradźwiękowa, masaż próżniowy, zabieg multipolarną falą radiową oraz światłem lasera w podczerwieni. 

Innymi urządzeniami o udokumentowanym działaniu są m.in aparat NovoCav firmy CORPORA wykorzystujący ultradźwięki niskiej częstotliwości, aparaty CAVIX firmy Ecleris i SlimCav Plus dystrybuowane przez MetrumCryoFlex oraz Kawitacja MED-320 dystrybuowana przez firmę Epsylon. 

Urządzenia NovoCav, CAVIX oraz SlimCav Plus posiadają jedną głowicę zabiegową i wytwarzają ultradźwięki o mocy wystarczającej do przekroczenia progu kawitacji. 

Aparat MED-320 firmy Epsylon wyposażony jest z kolei w cztery głowice zabiegowe o  średnicy od 80 mm do 50 mm oraz głowicę wykonującą masaż próżniowy i kawitację ultradźwiękową.

Remodeling ciała

Coraz częściej stosowanym zabiegiem poprawiającym wygląd sylwetki pacjenta jest remodeling cała [4]. Jest to zabieg ujędrniający, który dodatkowo biologicznie pobudza własne procesy samo naprawcze organizmu pacjenta. Po serii zabiegów skóra jest bardziej jędrna, gładsza, z mniej widocznymi rozstępami, bliznami oraz cellulitem. Do wykonywania zabiegów z zakresu remodelingu ciała wykorzystuje się Aparat Beautytek. Aparat ten wykorzystuje mikrobioprądy działające na poziomie komórkowym, które powodują zwiększenie aktywności komórkowej w miejscu jego zadziałania.  To z kolei powoduje znaczący wzrost wytwarzania ATP. 

Radiofrekwencje fal radiowych

Miejscowej redukcji tkanki tłuszczowej dokonać można również dzięki zastosowaniu aparatu TriPollar [12, 13]. Jest to aparat, który wykorzystuje radiofrekwencje fal radiowych. Dzięki zastosowaniu TriPollar możliwe jest miejscowe zredukowanie tkanki tłuszczowej, zmniejszenie lub usunięcie cellulitu oraz ujędrnienie skóry. Jest to aparat trzeciej generacji wykorzystujący, co najmniej trzy elektrody. Pomiędzy tymi elektrodami przepływa prąd RF równocześnie skupiając się między nimi. Pozwala to na osiągnięcie różnej głębokości penetracji, dzięki czemu aparat może działać równocześnie na powierzchnię skóry jak również na jej głębiej położone warstwy. Dodatkowo działanie aparatu powoduje miejscowe zwiększenie temperatury obszaru poddanego zabiegowi. Moc urządzenia waha się od 5 do 30W i może być dowolnie regulowana. Ze względu na fakt, że miejscowe zwiększenie temperatury powierzchni poddanej jego działaniu nie jest duże aparat ten nie wymaga chłodzenia w czasie zabiegu. Choć zasadnicze działanie tego urządzenia polega na mocnym podgrzaniu tkanek na poziomie skóry właściwej, kurczenia się włókien kolagenowych oraz pobudzania komórek skóry do produkcji i regeneracji kolagenu i elastyny powodując wzrost napięcia skóry oraz jej ujędrnienie. Niemniej jednak aparat ten ma również zastosowanie w miejscowym usuwaniu tkanki tłuszczowej. Wynika to z faktu, że TriPollar pozwala na wybiórcze ogrzanie komórek tłuszczowych prowadzące do zwiększenia ich metabolizmu oraz kurczenie się w procesie wydzielania płynnego tłuszczu z komórek do przestrzeni międzykomórkowych, a następnie układu krwionośnego, z którym dostaje się on do wątroby, gdzie jest trawiony i wydalany przez nerki lub przez układ trawienny. 

Obecnie wciąż stosowane są również aparaty Mono-Pollar oraz Bi-Pollar. W aparacie Mono-Pollar umieszczona jest jedna elektroda, która dostarcza energie RF. Druga elektroda umieszczona w tym aparacie jest elektrodą bierną. Prąd, który płynie przez aparat oddziałuje skutecznie na tkankę podskórną i nieco gorzej na komórki tłuszczowe. Moc aparatu wynosi od 200 do 350 W. Zabieg wykonywany przy użyciu tego urządzenia jest bolesny i wymaga chłodzenia w jego trakcie [14]. 

Natomiast aparat Bi-Pollar posiada dwie elektrody, które dostarczają energię RF o mocy 10-200 W. Głębokość penetracji prądu jest stała i wynosi zazwyczaj połowę odległości pomiędzy elektrodami. Należy jednak pamiętać, że zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia działa tylko w skórze właściwej, dlatego nie jest on polecany do usuwania tkanki tłuszczowej [15].

Kriolipoliza 

Coraz popularniejszą metodą miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza [16]. Jest to zabieg wykorzystujący energię fizykalną oraz niskie temperatury. Zabieg kriolipolizy wykonywany jest z wykorzystanie specjalnego aparatu, który powoduje miejscową ekspozycję na zimno. To z kolei przyczynia się do obniżenia temperatury tkanek i apoptozy adypocytów, które są następnie usuwane przez makrofagi. Temperaturę w czasie zabiegu można dowolnie obniżać lub zwiększać w zależności od zakładanego efektu oraz stanu pacjenta. Najlepsze efekty otrzymuje się przy zastosowaniu najniższej możliwej temperatury oraz maksymalnego wydłużenia czasu ekspozycji.

Endermologia 

Równie często stosowana jest obecnie endermologia. Jest to zabieg masażu podciśnieniowego tkanek miękkich. Endermologia wykonywana jest za pomocą specjalnej głowicy, która wyposażona jest w ruchome rolki. Zdaniem ekspertów jest to obecnie jeden z najskuteczniejszych bezinwazyjnych zabiegów stosowanych w celu kształtowania i modelowania sylwetki. Aparat wykorzystywany do endermologii skonstruowany został w taki sposób, aby ujednolicać siłę masażu, co wiąże się z ujednolicaniem jego efektywności. Głowica tego aparatu posiada dwie sterowane w sposób elektroniczny rolki, które umieszczone są w hermetycznej komorze. Dzięki zadziałaniu podciśnienia dochodzi do zasysania fałdu skórnego oraz tkanki podskórnej obszaru poddanego działaniu urządzenia. Jest ona, więc połączeniem masażu antycellulitowego, masażu ujędrniającego oraz drenażu limfatycznego. Endermologia stymuluje, więc układ limfatyczny powodując aktywizacje wymiany komórkowej co sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej [17]. 

Piśmiennictwo:

1. Wilgus J.: jak schudnąć? Oto jest pytanie!, Ogólnopol. Prz. Med. 2011 (5) s. 41-42.

2. Pałac M., Siwiec M., Owczarek D., Plucińska A.: Otyłość i jej leczenie z zastosowaniem metod fizjoterapeutycznych, Pielęg. Zdr. Publ. 2011: 1 (4), s. 367-372.

3. Góraj E.: Rola regulacyjna tkanki tłuszczowej – metody redukcji, Acad. Aesthet. Anti-Aging Med. 2010 (1) s.22-27

4. Ambroziak M.: Niechirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej, Dermatol. Kosmetol. Prakt. 2010: 5, s. 8-10.

5. Witwicki T.: Lipoliza laserowa – SlimLipo, następny krok w korygowaniu sylwetki, Acad. Aesthet. Anti-Aging Med. 2010 (4) s. 8-10.

6. Haber E.: Lipoliza laserowa. Sposób na poprawę sylwetki, Med. Estet. Anti-Aging 2010 (2) s. 59-62.

7. Coleman P, Hendry, S. Principles of Liposuction. Sem Cutan Med Surg 2006; 25:138-144.

8. Khoury J, Saluja R, Keel D, Detwiler S, Goldman M. Histologic Evaluation of Interstitial Lipolysis Comparing a 1064, 1320, and 2100 nm in an Ex Vivo Model. Lasers Surg Med 2008; 40: 402-406.

9. Khoury J, Saluja R, Keel D, Detwiler S. Histologic Evaluation of Interstitial Lipolysis Comparing a 1064, 1320, and 2100 nm Laser in an Ex Vivo Model. Lasers Surg Med 2008; 40: 402-406.

10. Kępa A.: Lipoliza iniekcyjno-kawitacyjna nowatorskie podejście do kształtowania sylwetki, Derma News, 38, 2012, 4-10.

11. Miłowska K: Ultradźwięki – mechanizmy działania i zastosowaniew terapii sonodynamicznej, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 61, 2007, 338-349

12. Padlewska K.: Nowoczesne technologie medycyny estetycznej. Porównanie metod redukcji tkanki tłuszczowej, Beauty Forum Polska 9/2010, s. 44-46.

13. Arnoczky S. P., Alptekin Aksan M. S.: Thermal Modification of Connective Tissues: Basic Science Considerations and Clinical Implications, J. of the American Academy of Orthopedic Surgeons, Vol.8, No. 5, p. 305, 2000

14. Sadick N. S., Yuriko M.: Selective-ElectroThermolysis in Aesthetic Medicine: A Review, Laser in Surgery and Medicine 34:91-97, p.91, 2004

15. Goldberg D. J., Fazeli A., Berlin A.L.: Clinical, laboratory, and MRI analysis of cellulite treatment with a unipolar radiofrequency device. Dermatol Surg. 2008;34:204–209.

16. Montesi G, Calvieri S, Balzani A, Gold MH. Bipolar radiofrequency in the treatment of dermatologic imperfections: clinicopathological and immunohistochemical aspects. J Drugs Dermatol. 2007;6:890–8906.

17. Protasewicz A.: Kriolipoliza – metoda redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Przegląd literatury. Dermatol. estet. 2010, 12, 4, 227–236.

18. Adamski Z., Kaszuba A.: Dermatologia dla kosmetologów. elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.