fbpx
15 Listopad, 2019
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przełom w leczeniu nieprawidłowych blizn?

Przeszczep komórek tłuszczowych może znaleźć swoje zastosowanie w leczeniu zgrubiałych i przebarwionych blizn powstałych w wyniku nieprawidłowego przebiegu procesu gojenia ran.

Doświadczeniami, które bazują na przeszczepieniu komórek tłuszczowych w okolice nieprawidłowych blizn i badaniem ich skuteczności zajmuje się grupa naukowców z Mediolanu.

Eksperci na eksperymenty poświęcili już 6 lat. W tym czasie przeprowadzili swoje badania na niemal 700 pacjentach. Wszyscy oni posiadali widoczne, nieprawidłowe blizny, które powstały w wyniku zabiegów chirurgicznych bądź oparzeń. Ponadto wspólnym mianownikiem osób wybranych do grupy eksperymentalnej był fakt, że w ich przypadku standardowe metody leczenia nie przyniosły satysfakcjonujących efektów.

Jak wygląda procedura przełomowego leczenia? Podczas zabiegu liposukcji pobiera się tkankę tłuszczową, która w następnym etapie zostaje użyta do przeszczepu. Korzysta się z materiału z umiejscowionego na biodrach lub brzuchu, by następnie wszczepić go pod skórę w okolicach blizny.

Efekt zabiegu? Znaczna i długotrwała poprawa wyglądu blizny oraz miękka, rozciągliwa oraz elastyczna skóra wokół niej. W konsekwencji wyraźna poprawa w funkcjonowaniu pacjentów z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi z powodu sztywności blizn i przykurczów.

Co się tyczy samego mechanizmu działania tkanki tłuszczowej na zgrubiałe i przebarwione blizny, to wciąż wydaje się być niewyjaśniony. Pozostaje nam przytoczenie przypuszczeń naukowców. Uważają oni, że być może tajemnica tkwi w komórkach macierzystych obecnych w tkankach. Najprawdopodobniej mogą one przekształcić się w komórki biorące udział w naprawie tkanek.

Źródło:biotechnologia.pl