fbpx
26 Styczeń, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przełomowe odkrycie w zakresie struktury włosów

Nowe odkrycie dotyczące struktury ludzkiego włosa dokona przełomowych zmian w przemyśle kosmetycznym oraz ułatwi opracowanie coraz lepszych produktów do pielęgnacji włosów. 

Poprzez połączenie submikronowej wiązki rentgenowskiej z geometrią przekroju, zespół naukowców z Brazylii i Nowego Jorku wykrył nowe cechy strukturalne ludzkiego włosa. Odkrycie i metody zostały przedstawione podczas American Crystallographic Association (ACA) 2015.

Praca „zapewnia niezbite dowody eksperymentalne zmienności faz włosów we wszystkich trzech głównych obszarach włosów i jest ważnym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia hierarchicznego uporządkowania pośrednich włókien keratyny” mówi Vesna Stanic, naukowiec pracujący w Brazilian Synchrotron Light Source.

Podkreśla również znaczenie wykorzystania submikronowej wiązki promieni X do analizy słabo uporządkowanych struktur wielofazowych, takich jak włosy.”

Według zespołu badawczego, wyniki niosą duże korzyści oraz wsparcie dla przemysłu kosmetycznego i rozwoju nowych produktów do włosów.

Jeśli celem przemysłu kosmetycznego jest tworzenie nowych i lepszych  produktów do włosów, to absolutnie niezbędne jest poznanie miejscowej struktury włosów oraz efektów jakie ich produkty wywołują na poziomie molekularnym,” dodaje Stanic.

Opierając się na wcześniejszych badaniach na dyfraktogramach i zabiegach na włosy, Stanic i jej zespół wykorzystali dyfraktogramy rentgenowskie w celu ukazania lokalnego układu molekularnego i struktury atomowej poprzez pomiar włosa wiązką promieni X skierowaną równolegle, a nie prostopadle do osi włosów.

Za pomocą submikronowej wiązki promieni rentgenowskich i transmisyjnej mikroskopii elektronowej zespół był w stanie przeanalizować lokalne struktury z trzech głównych regionów ludzkiego włosa: rdzenia, kory i łusek włosowych, znajdując przy tym dodatkowy, wcześniej niezauważany obszar strukturalny w korze w pobliżu granicy z łuskami włosa.

Naukowcy odkryli również, że w obrębie łusek włosowych nie ma kluczowych cech dyfrakcji alfa-keratyny, co wskazuje na obecność w tym miejscu beta-keratyny.

 

Źródło: ACA