fbpx
07 Czerwiec, 2020
Warszawa
25 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Prześwietlamy kobiecą otyłość

Nadwaga, to nie tylko mankament estetyczny, ale i zaburzenie, z którego wynika cały szereg problemów z jakimi musi poradzić sobie współczesna puszysta pani. 

Zanim zrozumiesz skomplikowaną naturę swojej klientki borykającej się z otyłością dowiedz się więcej o jego źródle.

Życie płodowe i dzieciństwo 

Problem otyłości zaczyna się już na etapie życia płodowego. Wynika z niewłaściwego odżywiania młodej mamy, która niepokojąco przybiera na wadzę. Nie mniejszy wpływ na prawidłową wagę noworodka jest rezygnacja z karmienia piersią. 

Jak dodaje pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak – Trzeba pamiętać, że dziecko nie ma wpływu na swoją dietę. Dlatego rolą pediatry jest uświadomienie matki, ojca, a często również dziadków, zwłaszcza babcie, które mają swoje nawyki żywieniowe, obalone już nieraz przez medycynę. Ta interwencja lekarza rodzinnego w środowisko, w którym rozwija się młody organizm, jest bardzo ważna – zaznaczyła. 

Brak odpowiedniej regulacji już na tym etapie życia sprawia, że statystyki są bardzo niepokojące, bowiem ok. 20 proc. osób do 18. roku życia jest zagrożonych występowaniem nadwagi, z tych osób ok. 5 proc. to dzieci otyłe.

Dojrzewanie

Otyłość jest nie mniej kłopotliwa w okresie dojrzewania – (Kobieta) może dojrzewać przedwcześnie, szybciej miesiączkować, co nie jest korzystne. Krócej rośnie, bo zarastają nasady kości długich. Otyłość to często również brak akceptacji, zamykanie się w sobie – stwierdziła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na IV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Zawierciu (Śląskie)

Do chorób związanych z otyłością zaliczyć musimy problemy z płodnością czy zespół policystycznych jajników, ale istotne są również inne zaburzenia, takie jak nadmierne owłosienie oraz trądzik, bowiem one ogromnie wpływają na samopoczucie osoby z nadwagą. Jak zapewniała badaczka – To wszystko powoduje, że nie akceptuje siebie, nie chce seksu, bo się go boi, wstydzi się rozebrać. Otyłość jest więc negatywnym modyfikatorem jakości życia seksualnego.

Seksualność otyłych kobiet

Współżycie dla puszystych jest nie mniejszym dyskomfortem. Wynika to zapewne z faktu, że kobietom z nadwagą trudniej wybrać skuteczną metodę antykoncepcji. Jak to rozumieć? Nie mogą one stosować antykoncepcji niecodziennej w postaci plastrów, ponieważ aby była ona skuteczna pacjentka nie powinna ważyć więcej niż 80 kg. Również tabletki antykoncepcyjne wzbudzają wątpliwości. Dlaczego? Gdyż zwiększają ryzyko zakrzepicy, a występuje ono również u osób otyłych. Warto wspomnieć też o okresie menopauzy, bowiem w tym czasie otyła pani jest bardziej narażona na raka trzonu macicy.

Wnioski

Otyłość w Polsce jest trudna, kobiety z nadwagą nie mogą liczyć na systemową opiekę. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie są do takich działań motywowani finansowo więc rzadko decydują się na konsultację medyczną, a co gorsza, porady dietetyka, które powinny być łatwo i szybko dostępne są najczęściej nieosiągalne.

Źródło: rynekzdrowia.pl