fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przeszczep tłuszczu pomaga zwalczać blizny – jak?

Miliony ludzi z bliznami cierpi na ból, dyskomfort, i niemożność wykonywania codziennych czynności. Niektórzy mogą powracać do uzależniających leków przeciwbólowych, aby pozbyć się dolegliwości. Teraz z nową metodyką, takie problemy mogą zostać zniwelowane. Technika wykorzystująca wstrzyknięcie własnych komórek tłuszczowych pacjenta jest skuteczną metodą leczenia twardych blizn wynikających z oparzeń lub innych przyczyn.

 

Dr Marco Klinger osiąga dobre wyniki w przeszczepie tłuszczowym u setek pacjentów z trudnymi do leczenia bliznami powodującymi ból i ograniczony ruch. „Leczenie blizn, gdzie medyczne i chirurgiczne terapie wydają się być nieskuteczn, przeszczep tłuszczu okazał się nową szansą na naprawę uszkodzenia tkanek,” pisze naukowiec.

 

Przeszczep tłuszczu doprowadził do znacznej poprawy „zarówno z estetycznego, jak i funkcjonalnego punktu widzenia”, według Dr. Klingera i współautorów. Skóra w obszarze z bliznami stała się „bardziej miękka i elastyczna i bardzo często kolor wydawał się podobny do tego, który otacza bliznę.”

 

Po przeszczepie tłuszczu, u pacjentów zmniejszył się ból i zwiększyła się elastyczność blizny. Poprawa była widoczna już po dwóch tygodniach. Przeszczep tłuszczu pomógł rozwiązać również inne trudne problemy chirurgiczne. W jednym z przypadków, pacjentka cierpiąca na raka piersi pozostała z twardymi, bolesnymi bliznami po rekonstrukcji piersi. Zabieg przeszczepu tłuszczu umożliwiał pomyślną odbudowę drugiej piersi.

 

Nie jest jeszcze dokładnie jasne, w jaki sposób przeszczep tłuszczu wpływa na tkanki. Jednym z czynników może być fakt, że tkanka tłuszczowa zawiera komórki macierzyste, które mogą rozwijać się w wielu różnych typach komórek aktywnych w procesie gojenia ran i naprawy tkanek.

 

SC Beauty Magazine