fbpx
08 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przybywa otyłych dzieci

16 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma nadmierną masę ciała, a statystyki z roku na rok się pogarszają. 

Jak informują eksperci, w naszym kraju na przestrzeni 35 lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie. Winny temu przede wszystkim brak ruchu. – Minimum to godzina ćwiczeń dziennie. Wystarczy 45 minut lekcji W-F w szkole i dodatkowe 15 minut w domu. To naprawdę niedużo – przekonuje Joanna Jaczewska-Schuetz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Dużą rolę w procesie wzrastającej nadwagi u najmłodszych ma styl życia i sposób odżywiania. Ale najważniejszy jest brak aktywności ruchowej wyniesiona z domu.

Dzieci powielają zachowania rodziców, jeśli ci spędzają czas siedząc na kanapie istnieje duże prawdopodobieństwo, że podopieczny przejmie taki schemat wypoczynku. Jak twierdzi ekspert – To jest problem współczesnego młodego pokolenia. Siedzi i się nie rusza.  Nie możemy mówić o zdrowym odżywianiu bez aktywności fizycznej – dodaje.

Jak doskonale wiemy nadwaga jest groźna w każdym wieku, ale ta pojawiająca się około 10 roku życia zaczyna być bardzo poważnym problemem – Nawet 80 proc. młodzieży z otyłością w okresie dojrzewania, będzie otyłymi dorosłymi – wyjaśniła z kolei Aneta Taraszewska z IŻŻ.

Za ponad połowę nadwagi odpowiedzialne są nieprawidłowe żywienie i brak aktywności fizycznej, reszta to uwarunkowania genetyczne. Ale nie powinniśmy się nimi zasłaniać. – Łatwo jest zrzucić winę na geny, bo ma się wtedy poczucia, że i tak nic nie można zrobić. Trzeba działać. Prawidłowe żywienie i ruch są podstawą zdrowia – dodała Taraszewska.

Jeśli podczas rozmowy z waszą klientką wypłynie temat nadwagi wśród dzieci zaproponuj jej najskuteczniejsze działanie. Zwróć uwagę, że powinna zgłosić się z pociechą do pediatry, który za pomocą tzw. siatki centylowej sprawdzi czy problem rzeczywiście istnieje. Zasugeruj jej, że należy się zacząć martwić jeśli wzrost i masa ciała wychodzą poza 85 centyl.

Źródło: IAR