fbpx
01 Lipiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Przyczyny powstawania cieni pod oczami i jak im zapobiegać

Cienie pod oczami to problem, którego przyczyny zależne są od wielu czynników: uwarunkowań genetycznych, trybu życia, chorób, stresu czy indywidualnych predyspozycji.

Skóra pod oczami to bardzo wrażliwe i delikatne miejsce skóry twarzy. Ze względu na to, iż w tym miejscu skóra jest cienka, podatna jest na rozciąganie, powstawanie obrzęków, siniaków czy zmarszczek, również ze względu na brak gruczołów łojowych i niewielką ilość komórek tłuszczowych. Skóra pod oczami charakteryzuje się także słabym krążeniem krwi i skłonnością do zastojów limfatycznych.

Z cieniami pod oczami mamy do czynienia bardzo często wówczas, gdy jesteśmy przemęczeni i nie wysypiamy się. Warto wtedy sięgnąć po domowe sposoby, które poradzą sobie z porannymi cieniami pod oczami, jak płatki kolagenowe, okłady z plastrów schłodzonego ogórka, kompresy ze świetlika i herbaty, ale przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość snu, odpoczynek i zrelaksowanie po intensywnym dniu.

Dodatkowo, na powstawanie cieni pod oczami olbrzymi wpływ ma tryb życia, w tym stres, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, jak również nadmierna ekspozycja na słońce. Należy ograniczyć te czynniki do minimum aby ocenić, czy przyczyną cieni jest niewłaściwy tryb życia, czy powód ich powstawania leży gdzie indziej. Z pewnością warto zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną, wyrównanie niedoborów żelaza, witamin oraz właściwe nawadnianie organizmu. Dzięki odpowiedniemu działaniu, nie tylko ograniczymy ich widoczność, ale jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować.

Problem pojawia się wówczas, gdy cienie pod oczami uwarunkowane są genetycznie. Oczy osadzone głęboko to mniejsza powierzchnia barwnika w skórze wobec czego wydają się one bardziej widoczne. Bardzo często jest to wynik większej widoczności naczyń krwionośnych spod cienkiej skóry, także w wyniku procesu starzenia się. Mogą one przybierać wygląd “sińców”, które stają się nieestetyczne i wpływają niekorzystnie na wygląd naszej twarzy – osoba wydaje się niewyspana, zmęczona, a nawet smutna.

Proces wyeliminowania cieni pod oczami w takim przypadku jest długotrwały i wymaga specjalistycznych, skutecznych zabiegów.
Skuteczne w tym przypadku z pewnością okażą się zabiegi z użyciem karboksyterapii, radiofrekwencji mikroigłowej, mezoterapii igłowej, osocza bogatopłytkowego oraz kwasy hialuronowego.

Defekt pod oczami w postaci cieni będący wynikiem typu urody nie powinien stanowić powodów do niepokoju. Inaczej jest w przypadku konkretnych chorób, które niewykryte również mogą przejawiać się powstawaniem cieni czy sińców pod oczami.
Jeżeli pomimo podejmowanych prób wyeliminowania cienie pod oczami utrzymują się dłuższy czas oraz towarzyszą im inne objawy, należy zgłosić się do lekarza celem zweryfikowania, czy nie mamy problemów zdrowotnych.

O czym mogą świadczyć cienie pod oczami?

Podejrzewać można kilka podstawowych chorób, które mogą się rozwijać w naszym organizmie :

niedoczynność tarczycy – złożone cząsteczki cukru przenikające do skóry mogą prowadzić do przebarwień i obrzęków,
atopowe zapalenie skóry – przejawia się ciemnymi obwódkami wokół oczu, towarzyszyć mogą im także opuchnięte powieki oraz rumień
odwodnienie/ nieprawidłowe odżywianie – wynik zaburzonej gospodarki elektrolitowej,
alergie – błony śluzowej nosa lub zapalenie spojówek, które można zaobserwować gdy pojawiają się sińce pod oczami lub skóra jest ciemniej zabarwiona

Poważniejsze schorzenia, które objawiają się zaciemnioną skórą pod oczami, ale także innymi dolegliwościami współtowarzyszącymi, to: anemia, cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, nadciśnienie tętnicze, pasożyty.
W takim przypadku należy niezwłocznie udać się po pomoc lekarską celem diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Cienie powinny ustąpić, jednak będzie to proces z pewnością długoterminowy i wymagający bieżącego kontrolowania stanu zdrowia.

Pielęgnacja okolic oczu

Standardowo cienie pod oczami są skutkiem procesu starzenia się skóry, warto więc zadbać o tę okolicę odpowiednio wcześnie i zapobiegać, zanim problem stanie się poważniejszy i trudniejszy do zlikwidowania. Oprócz wcześniej wspomnianych: aktywnego trybu życia, ograniczenia używek, unikania stresu, prawidłowego odżywiania oraz odpowiedniego trybu życia, równie ważnym czynnikiem zapobiegania powstawania cieni jest pielęgnacja skóry wokół oczu.

Po pierwsze – odpowiednie kosmetyki, po drugie – odpowiednia ich aplikacja.

Kremy pielęgnacyjne powinno się stosować osobno do skóry wokół oczu, dzięki temu unikniemy podrażnień i będziemy działać odpowiednio na dany obszar – kremy te są lżejsze w konsystencji, dzięki czemu lepiej się wchłaniają. Powinny one być aplikowane delikatnie, za pomocą opuszków palców, na zasadzie masażu pobudzającego mikrokrążenie w skórze. Powinniśmy używać sprawdzonych, najlepiej poleconych przez doświadczonego kosmetologa czy farmaceutę kremów, które będą nawilżać oraz rozjaśniać skórę wokół oczu, stymulować syntezę kolagenu, dostarczając jej substancji odżywiających. Systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów ma dodatkowe zalety – usprawnia cyrkulację limfy, zmniejsza obrzęki i cienie w tej okolicy. Warto uzupełnić pielęgnację o serum, które wzmocni efekty działania i pozwoli na efektywniejszą pielęgnację dzięki większemu stężeniu składników odżywczych.

Płatki kolagenowe pod oczy to kolejny ważny punkt, ponieważ delikatnie obkurczają one naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ich widoczność. Warto zaopatrzyć się także w jadeitowy roller do twarzy: działa silnie odprężająco, redukuje drobne zmarszczki, ponadto pomaga usprawnić przepływ limfy, dotlenia skórę i usuwa opuchnięcia. Regularnie stosowany zmniejsza cienie pod oczami.
Należy zadbać o skórę także od środka, w postaci odpowiedniego nawodnienia: dziennie należy wypić ok. 2 l wody.

Dodatkowo, warto korzystać z zabiegów specjalistycznych w gabinetach, które doradzą zabiegi wskazane celem zapobiegania powstawaniu cieni i rewitalizacji skóry wokół oczu.
Tutaj do najskuteczniejszych metod należą: karboksyterapia, mezoterapia igłowa, masaże drenujące, odpowiednio dobrane peelingi medyczne na skórę wokół oczu.

Regularne zapobieganie cieniom pod oczami pozwoli na dłużej cieszyć się pięknym i nieskazitelnym spojrzeniem.

Katarzyna Pypno – SC Beauty Magazine