fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie są przyczyny sezonowych zmian skórnych?

Nowe badania mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego wiele osób doświadcza egzemy i suchości skóry zimą.

 

W testach skórnych na 80 dorosłych, poziom rozpadu produktów filagryny (białka, które pomaga utrzymać funkcję bariery skóry) zmieniał się między zimą i latem na policzkach i rękach. Zaobserwowano również zmiany dotyczące tekstury korneocytów, komórek w najbardziej zewnętrznej części naskórka skóry.

 

„Badanie jasno pokazuje, że na barierę skórną wpływają zmiany klimatyczne i sezonowe. Zarówno dzieci, jak i dorośli mają czerwone policzki zimą w, a u niektórych mogą nawet rozwijać się dolegliwości, takie jak atopowe wyprysk i trądzik różowaty” – powiedział Dr Jacob Thyssen z Uniwersytetu w Kopenhadze. „Przy użyciu dużego powiększenia pokazujemy, że komórki skóry cierpią z powodu skurczu – dlatego zmieniają powierzchnię. Ludzie powinni chronić skórę zimą i używać ochrony przeciwsłonecznej latem”.

 

Nina Goad z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów powiedziała: „Wiemy już, że wilgotność może wpływać na teksturę skóry oraz na jej zaburzenia, takie jak wypryski. W zimie, szybko zmieniające się temperatury (wychodząc z ogrzewanych pomieszczeń na zewnątrz), mogą wpływać na naczynia włosowate, a długotrwałe narażenie na mokrą pogodę może osłabiać funkcję bariery skóry. To ostatnie badanie jest interesujące, ponieważ rzuca nowe światło na dalsze przyczyny sezonowych zmian skórnych, na poziomie komórkowym. Biorąc pod uwagę, że problemy skórne są najczęstszym powodem do odwiedzenia lekarza, wszelkie badania, które poprawią naszą świadomość na temat zaburzeń skórnych jest zawsze pozytywnym krokiem.

 

SC Beauty Magazine