fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rakotwórcze odchudzanie?

Być może już wkrótce naukowcy potwierdzą, że nie wszystkie kosmetyki odchudzające i antycelulitowe są dla nas bezpieczne. Okazało się bowiem, że niezwykle popularna w tego rodzaju preparatach kapsaicyna, może wykazywać działanie rakotwórcze.

Badacze z Hormel Institute (University of Minnesota) odkryli związek izolowanego z papryczek chili związku z powstawaniem nowotworów. Chociaż mechanizm negatywnego wpływu kapsaicyny na nasze komórki nie został jeszcze w pełni opisany, to przypuszcza się, że badany alkaloid niszczy mitochondria oraz przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.

Mediatorem rakotwórczego działania kapsaicyny są receptory czynnika wzrostu naskórka (EGFR), występujące w nowotworach w zwiększonej ilości. EGFR przyspiesza wzrost komórek guza, a także zwiększa ich przeżywalność i zdolności migracji. Badania przeprowadzone na myszach wykazały również, że alkaloid z papryczek przyczynia się do wzrostu stężenia enzymu zapalnego ? cyklooksygenazy indukowanej COX-2.

Kapsaicyna często wykorzystywana jest w plastrach przeciwbólowych, a także w kosmetykach przyspieszających walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem. Można ją również znaleźć w pomadkach dających efekt powiększonych ust.

Źródło: Kopalnia Wiedzy