fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rakotwórcze produkty do prostowania włosów

W zeszłym roku rozgorzała dyskusja wokół produktów zawierających niedozwolone ilości formaldehydu, ściślej produktu Brazilian Blowout, produkowanego przez firmę GIB LLC. Dziś temat powraca w związku z niedostatecznymi krokami podjętymi w celu zaprzestania jego produkcji i ogólnej dostępności wspomnianego produktu.

„FDA powinna zrobić więcej, aby chronić społeczeństwo przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą używanie produktów do prostowania włosów”– mówią przedstawiciele Kongresu USA: Edward Markey,  Jan Schakowsky i Earl Blumenauer.

Wystosowali oni list do FDA, wyrażając swoje obawy dotyczące produktu Brazilian Blowout. Produkt ten zawiera niebezpiecznie wyskoki poziom rakotwórczego formaldehydu. FDA otrzymywała wcześniej skargi, że produkty te wywołują działania niepożądane, takie jak: problemy z systemem nerwowym, bóle głowy, problemy z oddychaniem, nudności, bóle w klatce piersiowej, wymioty, wysypkę.

Przedstawiciele ci, wyrazili swoje obawy FDA już w zeszłym roku i zwrócili się do agencji o dobrowolne wycofanie produktu oraz sporządzenia przeglądu zagrożeń dla zdrowia jakie wywołuje formaldehyd.

Na skutek tego wniosku FDA wystosowała ostrzeżenie do firmy GIB LLC, co spowodowało fałszowanie etykiet tych produktów, opisujących je jako wolne od formaldehydu. Ostatecznie agencja FDA wszczęła dochodzenie przeciwko firmie wytwarzającej ten preparat. „Ale pomimo, że rozpoczęto wstępne postępowanie przeciw GIB LLC, firma nie zreformowała swoich produktów, ani też FDA nie podjęła dalszych działań”– mówią przedstawiciele Kongresu. „Bezczynność FDA w tej sprawie to oddanie zdrowia tysięcy pracowników salonów i konsumentów zagrożonych niebezpieczeństwem ekspozycji na formaldehyd”– napisali w liście. „FDA powinna natychmiast podjąć działania, aby zatrzymać sprzedaż tych produktów potencjalnie rakotwórczych do prostowania włosów i ocenić, czy zakazać stosowania formaldehydu do prostowania włosów w ogóle”– powiedział Markey.

Firma GIB LLC została zobowiązana do umieszczenia od stycznia na etykietach swoich produktów ostrzeżenia mówiącego o mogącym się ulotnić gazie formaldehydowym podczas ich stosowania. Brazilian Blowout został już zakazany w Kanadzie, Irlandii i Australii.

Chociaż produkt GIB LLC stosowany jest przez profesjonalistów w salonach, może być dostępny także dla ogółu społeczeństwa, gdyż jest sprzedawany online i w salonach piękności.