fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ratunek dla włosów

Wypadanie włosów to niepokojący problem dla każdego, a w szczególności dla kobiet. Jednak jak  donoszą naukowcy zażywanie odpowiednich suplementów diety może poprawić ogólny stan skóry głowy i kondycje włosów.

Zespół złożony z naukowców z Francji , Włoch i USA odkrył, że korzystna jest kombinacja specyficznego omega 3, omega  6 i przeciwutleniaczy, które mogą stanowić nową alternatywę w leczeniu kobiecego łysienia.

Łysienie typu kobiecego (Female Pattern Hair Loss FPHL) to szeroko rozumiane jako zmniejszenie gęstości włosów w centralnej części głowy często obserwowane u kobiet po okresie pokwitania. Charakteryzuje się rozsianym zmniejszeniem gęstości włosów na szczycie i przedniej części głowy. Pomimo, że nie przynosi poważnych konsekwencji dla zdrowia, problem ten jest niepokojący i dotyczy prawie 50% kobiet po 50 roku życia.

6 miesięczna suplementacja kwasami omega 3 i 6 oraz antyoksydantami skutecznie działa przeciw wypadaniu włosów, zmniejsza odsetek telogenu i zminiaturyzowanych włosów w fazie anagenu” przekonują badania opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology.

Skuteczność obiektywnie mierzonych ulepszeń została potwierdzona przez  badanych.”

Nie ma wątpliwości, że żywienie wpływa na wypadanie i kondycję włosów, a witaminy, minerały i inne składniki odżywcze są często stosowane w szerokiej gamie produktów promowanych jako skuteczne przeciw wypadaniu włosów. Mając to na uwadze, ocenę działania suplementu porównano dodatkowo z grupą kontrolną nie stosującą suplementacji.

Monitorowany pod kątem zmniejszenia wypadania oraz poprawy objętości, połysku i miękkości, suplement diety łączy specyficzne omega 3 i 6 z olejów rybich, oleju z nasion czarnej porzeczki i przeciwutleniacze (likopen, witamina C, witamina E).

W trwającym 6 miesięcy badaniu wzięło udział 120 zdrowych kobiet. Punktem końcowym była zmiana gęstości włosów oceniana na podstawie standardowych zdjęć.

Dodatkowe punkty końcowe obejmowały zmiany w procencie telogenu i zwiększenia średnicy włosów anagenowych (> 40 μm vs. ≤40μm) mierzonej trichogramem. Ogólne zmiany w gęstości i średnicy włosów mierzono również za pomocą trichometru i samooceny osób poddanych badaniu.

Badania pokazały, że po 6 miesięcznej kuracji zanotowano znaczną poprawę u osób poddanych suplementacji na podstawie oceny fotograficznej (P < 0.001).

Zdecydowana większość badanych zgłosiła zmniejszenie wypadania włosów (89,9% pacjentów w ciągu 6 miesięcy), a także zwiększenie średnicy (86,1%) i gęstości włosów (87,3%).

 

Źródło: Journal of Cosmetic Dermatology