fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka piersi

Naukowcy z University of Minessota w Stanach Zjednoczonych odkryli, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą redukować ryzyko zachorowania na raka piersi poprzez regulację metabolizmu estrogenu. 

Do badania wybrano 391 zdrowych, młodych kobiet przed menopauzą, które dotychczas nie były aktywne sportowo i prowadziły siedzący tryb życia. Następnie podzielono je na dwie grupy – kontrolną i eksperymentalną. Do pierwszej przydzielono 179 kobiet, natomiast w drugiej znalazło się 212 uczestniczek badania.

Grupa eksperymentalna przez 16 tygodni, 5 razy w tygodniu wykonywała umiarkowane lub żywiołowe ćwiczenia aerobowe przez 30 minut. Zarówno przed rozpoczęciem eksperymentu jak i po jego zakończeniu, przez trzy kolejne dni pobierano od uczestniczek próbki moczu w celu zbadania u nich poziomu najważniejszych hormonów – estronu (E1), estradiolu (E2) i estriolu (E3) oraz dziewięciu metabolitów estrogenu. 

Okazało się, że regularne ćwiczenia podniosły poziom „dobrych” metabolitów estrogenu (2-OHE1), natomiast obniżyły poziom tych „złych” (16alpha-OHE1) podnosząc w ten sposób poziom metabolitu 2-OHE1/16alpha-OHE1, odpowiedzialnego za zmniejszanie ryzyka powstawania nowotworu piersi. U kobiet z grupy kontrolnej nie zaobserwowano żadnych zmian hormonalnych. 

Profesor z University of Minessota, Mindy S Kurzer podsumowała wyniki w następujący sposób:  Powszechnie wiadomo, że regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na zdrowie serca. Teraz okazuje się, że mogą one także zmniejszać ryzyko raka piersi poprzez regulowanie metabolizmu estrogenu. Tak więc, drogie Panie – ciała w ruch!

Źródło: World Heath