fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rewolucyjna metoda aplikacji substancji aktywnych

Możliwe, ze już wkrótce będziemy mogli podawać substancje aktywne bezpośrednio do interesujących nas komórek, a wszystko to za sprawą pomysłowości naukowców z Singapuru.

Rewolucyjną metodę dostarczania substancji wprost do komórek opracował Claus-Dieter Ohl, asystent i wykładowca na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang (Nanyang Technological University) oraz adiunkt Instytutu Technik Komputerowych Wysokiej Wydajności (Institute of High Performance Computing) w Singapurze.

Polega ona na ogrzewaniu cieczy znajdującej się w otoczeniu komórki promieniami lasera. Ciecz, wyparowując, tworzy bąbel, który najpierw rozszerza się, a później kurczy. Drugi, utworzony powyżej bąbel, podczas procesu rozszerzania tworzy strumień cieczy, który zostaje wstrzyknięty do wnętrza komórki. Strumień jest na tyle mały (200nm), że nie uszkadza trwale błony komórkowej.

Takie dostarczanie substancji aktywnych pozwoliłoby zlikwidować chyba największy problem związany z kosmetykami ? brak skutecznego działania w miejscu docelowym. Większość produktów nie dociera nawet do miejsca swojego ostatecznego przeznaczenia, nie mówiąc już o jakimś konkretnym efekcie kosmetycznym.

Nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać jak bardzo opisane odkrycie mogłoby zrewolucjonizować zarówno współczesną kosmetologię jak i medycynę. Miejmy nadzieję, że teoria równie skuteczna okaże się być w praktyce i stosunkowo szybko wejdzie do powszechnego użytku.

Źródło: Kopalnia Wiedzy