fbpx
18 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rewolucyjna metoda obrazowania ludzkiej skóry

Opracowano metodę analizy skóry, która może być dużym krokiem w przyszłość dla rynku kosmetycznego.

Zespół naukowców z Beiersdorf Analytics pracujący pod kierunkiem Bernda Enthalera, chemika żywności, opracowało innowacyjną metodę obrazowania elementów ludzkiej skóry. Wszystko po to, by zrozumieć procesy metaboliczne zachodzące w skórze i dzięki tej wiedzy tworzyć coraz lepsze produkty przeznaczone do jej pielęgnacji.

Matrix-assisted laser desorption ionizationimaging, czyli w skrócie MALDI to metoda, która łączy w sobie fizyczne, chemiczne i obrazowe techniki analizy. Dzięki takiemu kompleksowymi badaniu otrzymujemy dokładne informację o biologii skóry. Za pomocą MALDI imaging, setki substancji tworzących skórę, takich jak białka i lipidy, można jednocześnie zobaczyć w postaci obrazu. To sprawia, że możliwe jest dokładne odwzorowanie składu i stanu warstw skóry, tłumaczy Enthaler.

Jakie możliwości niesie ze sobą użycie MALDI? Porównywanie próbek skóry zdrowej i problematycznej oraz wynajdowaniem różnic w ich składzie. Znalezienie „biomarkerów” na poziomie molekularnym, by na ich podstawie wyłapać różne choroby skóry. Ale co zaskakujące, innowacyjna metoda analizy skóry pozwala na porównywanie ze sobą więcej niż dwóch próbek. Jak twierdzi sam Bernd Enthaler: W jednym eksperymencie może być porównywane ze sobą do 100 próbek tkanek skórnych.

Dzięki zrozumieniu nieprawidłowego przebiegu procesów metabolicznych podczas poszczególnych  chorób skóry mamy łatwość w określaniu nowych „punktów zapalnych”, co w konsekwencji oznacza przeprowadzenie ukierunkowanego leczenia chorego. Takie działanie zwiększa szanse powodzenia leczenia oraz otwiera nowe możliwości dla analizy próbek skóry. Jak wyjaśnia pomysłodawca: To pomoże nam zwiększyć wiedzę o skórze i korzystać z tej wiedzy dla rozwoju innowacyjnych produktów do jej pielęgnacji.

Źródło: Cosmeticsandtoiletries.com / Biotechnologia