fbpx
17 Sierpień, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Robot przeszczepia włosy

Frederick Moll z Restoration Robotics zautomatyzował proces przeszczepiania włosów. Zaprojektowany przez naukowca robot pozwala na dwukrotne przyspieszenie procederu.

Zaprojektowane urządzenie nie wycina fragmentów skóry, tylko wyrywa poszczególne mieszki włosowe z prędkością 1000/godzinę, a następnia wszczepia je w miejsca pozbawione włosów. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka infekcji, zapewnienie bardziej naturalnego wyglądu, zmniejszenie bólu i ryzyka powstania blizn – uważają badacze z Restoration Robotics w Mountain View.

Standardowo przeprowadzony zabieg polega na pobraniu paska skóry z tyłu głowy i pocięcie próbki na ok. 2000 mieszków włosowych. Zostają one wszczepiane w 1 mm nacięcia. Procedura trwa ok 10 godzin. Pomyślnie przeprowadzony zabieg powinien skutkować zdrowymi, silnymi włosami.

Zautomatyzowany zabieg przeprowadzony jest z wykorzystaniem kamer i oprogramowaniem pozwalającym na obserację w trzech wymiarach. Maszyna pobiera mieszki włosowe za pomocą wydrążonej w środku 1 mm igły, a następnie implatuje je w wyłysiałe miejsca. Nowoczesna metoda pozwala na skrócenie czasu zabiegu do 5 godzin.

Elektryczny chirurg przeprowadza transplantację włosów z wysoką precyzją i na bieżąco dostosowuje trajektorię ruchu do zmian ułożenia głowy pacjenta. Odpowiednio dobrane oprogramowanie pozwala robotowi odtworzyć położenie linii włosów u pacjenta – dodaje z dumą Frederick Moll.

Obecnie maszyna jest w fazie testów, jednak jeszcze w tym roku firma Restoration Robotics zwróci się do FDA o wydanie pozwolenia na kliniczne zastosowanie urządzenia.