fbpx
17 Czerwiec, 2019
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rodak zaprojektował nowatorski opatrunek

Biodegradowalny opatrunek nanocelulozowy chroniący przed zakażeniami i wspomagający gojenie ran jest dziełem Karola Bociana. 

O dokonaniu studenta  IV roku kierunku biotechnologia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy głośno już nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Budowa i funkcja innowacyjnego opatrunku

Jest to nowy rodzaj opatrunków hydrożelowych z nanocelulozy, który ma właściwości lecznicze i przyspieszające gojenie się ran. Dzięki odpowiedniej konstrukcji materiału rana oddycha, a blizny są mniej widoczne. W jego tworzeniu wykorzystano substancje aktywnie przyspieszające gojenie – wyciąg z babki lancetowatej. Dodatkowym atutem jest użycie nanosrebra, które ma silne właściwości bakteriobójcze, także wobec szczepów bakterii odpornych na silne antybiotyki, np. gronkowca złocistego.

Pomysł i nagrody

Innowacyjny opatrunek to efekt pracy studenta-wynalzacy z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy, a jego współtwórcami są dr Agnieszka Grzelakowska i dr Paweł Grzelakowski. Wynalazek Karola Bociana już został nagrodzony przed świat nauki. Pierwszy medal i to od razu złoty, zdobył  podczas 61. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań i Nowych Technik „Brussels Innova” w Brukseli. A całkiem niedawno uhonorowano go na zorganizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską Ogólnopolskim Konkursie „Student–Wynalazca”  jedną z pięciu głównych nagród tegorocznej edycji.

Autor o swoim dziele

Moim największym marzeniem jest możliwość prowadzenia badań klinicznych związanych z wykorzystaniem mojego opatrunku oraz dalsze badania nad nanocelulozą – ujawnił fascynat biotechnologii. – Moja pasja związana jest z moimi zainteresowaniami. Odkąd pamiętam, zawsze interesowałem się chemią i biologią. Kierunek studiów, który wybrałem, pozwolił mi poszerzyć swoje horyzonty, zgłębić niezbędną wiedzę, a także umożliwił rozwijanie swoich pasji i zainteresowań – dodał Karol Bocian

Źródło: PAP