fbpx
27 Styczeń, 2020
Warszawa
-1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Rosaceae – bomba związków aktywnych

W ostatnich latach w przemyśle kosmetycznym obserwuje się powrót do produkcji kosmetyków określanych jako naturalne, a bazujących na surowcach roślinnych, bogatych w aktywne biologicznie związki. Bardzo cenioną rodziną, z której pozyskuje się tego typu surowce, jest rodzina Rosaceae – Różowate.

 

 Rodzina Rosaceae – Różowate, to największa rodzina z rzędu różowców (Rosales). Składa się z ponad 100 rodzajów roślin, do których należy 3.000 gatunków  drzew, krzewów i roślin zielnych. Klasyfikowana do roślin okrytonasiennych. W polskiej florze występuje ok. 150 przedstawicieli tej rodziny. Zawierają szereg związków czynnych, które wykazują wysoką aktywność biologiczną na skórę i błony śluzowe.

Związki te odgrywają istotną rolę w preparatach kosmetycznych. Stosowane zewnętrzne mogą wykazywać właściwości zmiękczające, przeciwzapalne, ściągające, chłodzące i rozgrzewające. 

W preparatach kosmetycznych często obecne są wyciągi bogate w polifenole.Garbniki mają działanie przeciwbakteryjne, wysuszające, ściągające. Flawonoidy posiadają aktywność uszczelniającą naczynia włosowate, przeciwalergiczną, antyoksydacyjną,  przeciwzapalną, modulującą działanie wielu enzymów. 

Antocyjany uszczelniają naczynia krwionośne, wiążą metale ciężkie i działają antyoksydacyjne. Oleje tłuste stosowane w preparatach kosmetycznych odżywiają, wygładzają, zmiękczają naskórek, niektóre z nich ściągają pory, poprawiają koloryt skóry, hamują proces starzenia i uelastyczniają skórę. Kwasy organiczne przywracają kwaśny odczyn, działają ściągająco i uodparniająco na czynniki zewnętrzne. W zależności od rodzaju kwasu, mogą złuszczać naskórek, hamować wydzielanie łoju, usunąć przebarwienia, poprawić strukturę włókien kolagenowych, polepszyć uwodnienie.