fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Roślinny lek na opryszczkę

Chociaż wrotycz pospolity jak dotąd nie znalazł szerokiego zastosowania w medycynie i kosmetologii, to naukowcy donoszą, że popularna roślina może okazać się pomocna w zwalczaniu opryszczki.

Zespół badaczy z Universidad de Oviedo i Uniwersytetu w Greenwich przebadał ekstrakt z korzeni i części naziemnych wrotycza pospolitego. Okazało się, że w roślinie występuje wiele substancji o działaniu przeciwwirusowym.

Nasze badania skoncentrowały się na antywirusowych właściwościach rośliny, a zwłaszcza […] na potencjale terapeutycznym związanym z opryszczką. Obecnie nie dysponujemy skuteczną szczepionką ani przeciw HSV1, ani przeciw HSV2, które mogą wywoływać długotrwałe infekcje. Studium ujawniło, że partenolid nie jest, jak sugerowano, jedną z głównych substancji anty-HSV1 we wrotyczu. Odkryliśmy, że roślina ta zawiera inne czynniki przeciwwirusowe, włączając w to kwas 3,5-dwukawoilochinowy (3,5-DCQA), a także aksylarynę, które przyczyniają się do zaobserwowanego efektu antyopryszczkowego – tłumaczy profesor Francisco Parra z Universidad de Oviedo.

Źródło: Kopalnia Wiedzy