fbpx
02 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ryzyko związane z wykonywaniem makijażu trwałego

Makijaż permanentny jest niewątpliwie oryginalna sztuką makijażu, stawiającą na pierwszym miejscu podkreślenie naturalnego piękna każdej kobiety. Pozwala wyeksponować delikatność i naturalność twarzy. Dzięki niemu możemy precyzyjnie poprawić kształt brwi stwarzając wrażenie ich optycznego zagęszczenia. Makijaż permanentny jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na wprowadzeniu barwnika w obręb skóry przy pomocy aparatu igłowego z jedną lub wieloma igłami. Zabieg wykonuje się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego [1]. Rezultatem jest długotrwały, niewymagający poświęcenia czasu makijaż podkreślający brwi, oczy i usta, który utrzymuje się w zależności od typu i kolorytu skóry od 2 do 5 lat [2].

Makijaż permanentny jest niewątpliwie oryginalna sztuką makijażu, stawiającą na pierwszym miejscu podkreślenie naturalnego piękna każdej kobiety. Pozwala wyeksponować delikatność i naturalność twarzy. Dzięki niemu możemy precyzyjnie poprawić kształt brwi stwarzając wrażenie ich optycznego zagęszczenia. Umożliwia także podkreślenie oczu poprzez kreski na górnej i dolnej powiece. Pozwala również zaznaczyć kontur ust, optycznie je powiększyć, a co najważniejsze wzmocnić ich barwę. Stają się one wówczas bardziej wyraziste i kobiece [3].

Dotychczas brak jest wiarygodnych doniesień, w fachowej literaturze medycznej, w dostępnych źródłach sugeruje się, że barwnik jest implantowany na głębokość 0,5 do 1 mm, co oznacza, że znajduje się częściowo w warstwie brodawkowatej skóry właściwej [4], a nie jak sugerują liczne materiały firmowe w naskórku.

Niezależnie od standardów piękna, istnieje dość powszechna zgodność, co do kilku elementów, które uznaje się za powabne. Zgrabne ciało, śliczne oczy oraz pociągające usta. Piękne usta od wieków uważane były za symbol erotyzmu pożądania, dodają każdej kobiecie wdzięku i osobistego uroku. Nic nie wyraża tak precyzyjnie uczucia radości, smutku, złości, pogardy czy zadowolenia jak mimika ust. Wiadomo również, że sama szminka w kolorze czerwonym nie czyni cudów. Piękne, powabne usta to coś więcej, to odpowiednie kontury, idealna forma oraz kolor harmonizujący z całością. Nowoczesne zabiegi są w stanie nadać każdym ustom pożądaną formę oraz naturalny blask, jednym z najważniejszych jest makijaż permanentny

Makijaż permanentny ust umożliwia skorygowanie linii ust, wyrównanie ich asymetrii, uwydatnianie i powiększanie ich konturów, nadanie intensywniejszego koloru, zmniejszenie konturów oraz jako ciekawostka przed zabiegiem wstrzyknięcie kwasu hialuronowego.

Istnieją liczne wymagania wobec pigmentów do makijażu permanentnego i stosowanych w nich barwników, z uwagi na to, że barwniki wprowadza się w skórę, muszą być przede wszystkim testowane alergologicznie. Musi bowiem, istnieć pewność, że nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Aby uzyskać optymalny efekt kolorystyczny farby muszą zawierać barwniki stabilne chemicznie i nierozpuszczalne w wodzie, rozprowadzać się na odpowiedniej głębokości oraz posiadać niezwykle dobrą strukturę. Wszystko po to, aby dawały jednolite wrażenie kolorystyczne.

Powyższe właściwości są ważne ze względu na trwałość makijażu, ale jeszcze ważniejsze ze względów zdrowotnych, ponieważ rozpad barwników inaczej biegiem lat nie może mieć negatywnych skutków. Wymagania te spełniają barwniki , które są produkowane na bazie tlenków metali lekkich, czyli inaczej farby mineralne. Tanie barwniki syntetyczne bardzo często pod wpływem środowiska, zmieniają kolory. Zamiast czarnych brwi widzimy zielononiebieskie, a usta, które miały być ciemnoróżowe robią się fioletowe. Warto więc sprawdzić czy barwniki posiadają odpowiednie atesty czy jest to atest usrawniający do umieszczenia go w skórze. Barwnik jest produktem kosmetycznym, toteż na jego opakowaniu powinien być umieszczony skład INCI. Ważne jest, aby posiadał on stosowny certyfikat [5].

Pewnym problemem jest także, sytuacja prawna tej grupy produktów kosmetycznych, które zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce są rejestrowane jako produkty kosmetyczne, a nie jako produkty wprowadzane w obręb skóry. Sytuacja ta nie jest zgodna z rzeczywistością.

Wskazania do makijażu permanentnego

Makijaż permanentny jest polecany kobietom aktywnym i zadbanym, bowiem pozwala zaoszczędzić czas na powtarzanie codziennych czynności związanych z wykonywaniem makijażu, wystarczy pokład, puder i tusz. Także jest zalecany osobom z wadą wzroku i osobom starszym, które nie są w stanie namalować równych linii. Kobietom po 50-tce makijaż trwały odejmuje lat i jest nieoceniony w wyrażaniu własnej urody, czy tez stylu niezależnie od upływu czasu. Jest polecany także osobom, których zajęcia związane są z eksponowaniem twarzy, a mianowicie prezenterom telewizyjnym, modelkom, aktorom i politykom. Często zgłaszają się na ten zabieg osoby, które uważają, że wyglądają blado i mało wyraziście. Makijaż ma im dodać pewności siebie. Niewątpliwie trwały makijaż jest niezastąpiony podczas letnich i zimowych wakacji i dla uprawiających sporty. Coraz częściej na usługi makijażu permanentnego zgłaszają się mężczyźni w celu skorygowania kształtu oczu, pogrubienia brwi i tuszowania blizn [6]

Implantację barwnika wykonuje się nie tylko w celu upiększania. Stała się ona również alternatywą lub uzupełnieniem dla zabiegów chirurgicznych. Technika ta nie tylko poprawia wizerunek, ale też niebywale korzystnie wpływa na samopoczucie osób, którym przywrócono wygląd sprzed choroby czy wypadku, albo zatuszowano defekty utrudniające im codzienne życie [7, 8] Najczęściej pigmentacja medyczna pomaga pacjentom z bliznami, zmianami skóry po wypadkach, po operacjach chirurgicznych i oparzeniach. Dotyczy to głównie miejsc najbardziej widocznych, mianowicie w obrębie twarzy, szyi i kończyn górnych. W chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej jest szczególnie polecana przy usuwaniu różnych defektów skóry powstałych w wyniku poparzeń, wypadków, transplantacji skóry i chorób , np. naświetlania głowy , które powodują trwałe uszkodzenia rzęs i brwi. W ginekologii można zatuszować blizny po cesarskim cięciu. W dermatologii skorygować liczne defekty oraz miejscowe przebarwienia skóry, na przykład stosując metodę kamuflażu odpowiednio dobierając kolor barwnika, tuszuje się plamy w bielactwie. W chirurgii szczękowo-twarzowej istnieje możliwość zatuszowania blizn pozostałych po operacji plastycznej, na przykład u dzieci, które urodziły się z rozszczepem wargi. W onkologii kobietom, którym usunięto sutki i maja endoptrotezę, a nie można zrekonstruować brodawki, istnieje możliwość domalowania jej [3].

Pigmentacja medyczna pozwala także zatuszować stan po przebytej opryszczce, gdzie wskutek przebytej choroby pojawiają się ubytki w czerwieni wargowej. Często dla zadowalającego efektu konieczne jest jednak barwienie całych ust. Dobierając barwnik idealny do koloru skóry można korygować blizny po oparzeniach rozległych, ranach ciętych i szarpanych, bowiem miejsca te różnią się kolorystycznie od reszty skóry. Także przy opornym na leczenie łysieniu plackowatym, oraz po transplantacji włosów można wypełnić skórę barwnikami aby nowe włosy wydawały się bardziej gęste [6] .

Zabieg makijażu permanentnego może dodać kobiecie urody, ale może ją również oszpecić na całe życie. Lekceważą to nie tylko osoby wykonujące zabieg, ale również pacjentki. Głównym motywem wykonania zabiegu nie może być zysk, czy w wypadku pacjentki jego niska cena. Źle wykonany makijaż permanentny rozpoznajemy po asymetrycznych konturach, niepasujących do urody kształtach, zbyt ciemnej lub nazbyt jasnej tonacji. Nieprawidłowe są także brwi sprawiające wrażenie narysowanych kredką oraz makijaż, który z biegiem czasu zmienia kolor.

Aby uniknąć ryzyka nieprawidłowo wykonanego zabiegu, należy zadbać o swoje wykształcenie, posługiwać się renomowanymi aparatami oraz wysokiej jakości barwnikami. Przy stosowaniu pewnej grupy barwników należy wykonać test alergiczny. Nie podejmować się trudnych przypadków nie dysponując wieloletnim doświadczeniem. Na początku używać jasnych kolorów i po upływie 1-3 lat wzmocnić makijaż, z uwagi na to, iż wyblakłe barwy da się łatwo odświeżyć. Nie należy zgadzać się na eksperymentalne życzenia klientki względem kolorów czy też przerysowanych konturów.

Niestety mimo zachowania wszystkich kanonów wykonywania zabiegu, moga także wystapić działania niepożądane lub powikłania. Najczęsciej związane są one z nierpwidłowo wykonaną implantacją pigmentu i uzyskaniem niezadwalającego pacjentkę wyniku estetycznego. Zdarzają się niestety także trudne do przwidzenia odczyny na sam barwnik, które kończa się trwałym ubytkiem czerwieni wargowej i trwałym uszkodzeniem skóry w jej okolicy wynikającym z przelekłego stanu zapalnego rozwiajjacego się w okolicy pddanej zabiegowi. Autorzy pracy zaobserwowali między innymi jeden przypadek odczyny na pigment implantowany w okolicy czerwieni wargowej, którego wynikiem było trwałe uszkodzenie skóry.

Jak każda inwazyjna metoda kosmetyczna, także i zabieg makijażu trwałego nie jest pozbawiony ryzyka. Nieprawidłowa ręka, brak aseptyki oraz brak ochrony przeciwwirusowej może doprowadzić do fatalnych następstw. Głównym powikłaniem niezależnym od stylistyki, jest w przypadku infekcji wirusem Herpes simplex, pojawienie się opryszczki, co w efekcie doprowadza do nierównomiernego rozkładu barwnika w rejonie dotkniętym zmianą. Niejednokrotnie po przebytej infekcji, na określonym obszarze trudniejsze staje się ponowne, równomierne wprowadzenie barwnika. Makijaż jest wtedy niejednorodny, w miejscu opryszczki zazwyczaj jaśniejszy. U pacjentek, u których na podstawie wywiadu stwierdzono zakażenie tym wirusem, konieczna jest profilaktyka preparatami przeciwwirusowymi. Terapia powinna trwać minimum 5 dni, począwszy od 2-3 dnia przed zabiegiem. Czasami jednak nawet wielodniowa profilaktyka acyklovirem, nie zawsze jest w stanie zabezpieczyć pacjentki przed rozwojem opryszczki [9]. Brak przestrzegania zasad aseptyki przed, w trakcie i po zabiegu może być przyczyną rozwoju infekcji bakteryjnej. Zakażenia bakteryjne w obrębie czerwieni wargowej i okolicy ust, mimo właściwego leczenia, mogą w rezultacie doprowadzić do bliznowacenia. Najczęstsza przyczyną tego jest wykonywanie zabiegu nie jałowym sprzętem. Igła do makijażu powinna być jednorazowa, a końcówka aparatu wysterylizowana. Skóra przed zabiegiem wymaga odkażenia, a wszelkie zmiany zapalne w tej okolicy są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu [9].

Niezwykle rzadkim, aczkolwiek najgroźniejszym powikłaniem makijażu trwałego jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C a także wirusem HIV. Wiąże się to z naruszeniem ciągłości naskórka podczas zabiegu. Na zakażenie narażony jest nie tylko pacjent w przypadku nieprzestrzegania właściwych zasad sterylizacji sprzetu ale także osoba wykonująca zabieg

Wnioski

 • Makijaż trwały to doskonała metoda podkreślająca urodę, ale wymagająca skrupulatnego szkolenia.
 • Wykonywanie makijażu trwałego wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, a nawet powikłań.

Literatura:

 • www.wizaż pl/makijaż_permanentny.html
 • Szadkowska D., Makijaż trwały i bezpieczny.
 • Beauty Forum 2004, 1, 32-34.
 • Szadkowska D., Dlaczego warto zrobić makijaż permanentny.
 • Beauty Forum 2003, 10, 22-23.
 • Steinberg JD., Winkelman FJ.,
 • Permanent skin pigmentation for decorative and reconstructive purposes.
 • Dermatologic Therapy, 2001, 14, 237-245.
 • Lorkowska-Precht M., Ryzyko powikłań.
 • Beauty Forum 2004, 12, 32-33.
 • Makijaż permanentny.
 • Materiały szjoleniowe firmy Lafeme w Gdyni, 2005.
 • Saunders JC., Armstrong ML.,Exsperienses and Influences of Woman
 • Cosmetic Tattooing. Dermatology nursing, 2005, 17(1), 23-31.
 • Traouina AC., Micropigmentation as an Adjuvent in Cosmetic Surgery of the scalp. Dermatol surg, 2001, 27, 123-8.
 • Tope WD.,State and territorial regulation of tattooing in the United states.
 • J AM Acad Dermatol, 1995, 32, 791-9.

Autorzy:

Anna Kapelańska 1, Angelika Barłóg 1, Justyna Kuczyńska 1, Sebastian Kuczyński 1,2

1 Wyższa Szkoła Zawodowa Pielęgnacji Zdrowia i Urody w Poznaniu

2 Pracownia Kosmetologii Praktycznej,

Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu