fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Sekret wypielęgnowanej skóry głowy

Aby cieszyć się pięknymi włosami na co dzień, przede wszystkim należy odpowiednio zadbać o skórę głowy. Jak twierdzi Doktor Elizabeth Cunnane Phillips, zdrowie cebulki włosa zależy od cyrkulacji krwi w otaczającej ją tkance.

Poniżej prezentujemy kilka niezbędnych wskazówek na temat tego jak zadbać o skórę głowy tak, aby włosy były zdrowe i lśniące.

Uwaga na podrażniające składniki

Przede wszystkim, należy unikać składników, które mogą wysuszać skórę, szczególnie tych, w których skład wchodzą alkohole takie jak etanol, propanol czy izopropyl. Lepiej uważać również na metanol, powszechnie znany z właściwości chłodzących. Choć może on przyjemnie orzeźwić normalną skórę głowy, to jednak u skóry wrażliwej, często  powoduje podrażnienia.

Według wiceprezydent badań i innowacji z Engelwood Lab w USA, warto kupować produkty, które zawierają alkohole tłuszczowe, gdyż posiadają one właściwości nawilżające. Na etykietce widnieją jako alkohol stearylowy, cetearylowy czy cetylowy i to ich należy szukać podczas wyboru produktu do pielęgnacji włosów.

Częste mycie wskazane

Ostatnio pojawił się nowy trend by nie myć włosów zbyt często i rzekomo odbudować naturalne nawilżenie skóry głowy. Jednak dermatolog z Baltimore, doktor Noelle Sherber, wyjaśnia, że takie działanie może zdziałać więcej złego niż dobrego. Dokładne i regularne mycie jest niezbędne dla zdrowia skóry głowy i włosów, gdyż usuwa z nich brud i zanieczyszczenia. Według doktor Sherber należy myć włosy co najmniej co 2-3 dni, używając przy tym delikatnych kosmetyków, które nie przesuszają włosów ani skóry. Według doktor Cunnane Philips, warto sięgnąć po szampony z jedwabiem czy proteinami pszenicy, gdyż to one pozwalają zachować optymalne nawilżenie oraz pomagają w układaniu fryzury.

Masaż głowy

Masowanie wspomaga krążenie w skórze, dzięki czemu z cebulek wyrastają zdrowsze i grubsze włosy. Doktor Philips zaleca wykonywać delikatny 30-sekundowy masaż przy każdym myciu włosów zaraz po nałożeniu szamponu. Osobom o przesuszonej skórze głowy zaleca się kilkuminutowy masaż jeszcze przed myciem, używając do tego specjalnych olejków bogatych w antyoksydanty, takich jak olejek arganowy czy z olejek z pestek winogron.

Jedzenie a włosy

To co jemy ma wpływ na cały organizm, a zatem również na skórę głowy. Doktor Phillips zaleca przede wszystkim częste spożywanie oliwy z oliwek, gdyż jest bogata w kwasy tłuszczowe, beta-karoten i antyoksydanty, zapewniając właściwe nawilżenie skóry. Ważne jest również by potrawy zawierały duże ilości witaminy E gdyż poprawia ona ukrwienie skóry i stymuluje wzrost włosa. 

Odpowiednia szczotka

Źle dobrana szczotka do włosów może je zniszczyć o wiele bardziej niż suszarka! Okazuje się, że tak chwalone do niedawna szczotki z naturalnego włosia wcale nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż włosie jest zazwyczaj przycięte na prosto i dosyć gęsto osadzone, co może szarpać i niszczyć włosy. Dlatego Doktor Philips zaleca przede wszystkim szczotki, których włosie jest wykonane z miękkiego, elastycznego plastiku i jest zakończone małymi kuleczkami, co zapewnia delikatne czesanie włosów.

Z kolei doktor Sherber uważa, że najlepiej używać grzebienia o szerokich zębach, gdyż jest on najdelikatniejszy dla włosów. Na rynku dostępne są już plastikowe grzebienie nowej generacji, nasączone specjalnymi olejkami, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i nawilżają skórę głowy.

Ochrona przeciwsłoneczna

Promienie UV są wrogiem również skóry głowy, która przy nadmiernym wystawieniu na słońce przesusza się i może swędzieć. Ponadto, promienie ultrafioletowe mogą wywołać na skórze głowy zmiany w postaci pieprzyków, które mogą z czasem stać się groźne. Ponieważ są ukryte pod włosami, niejednokrotnie zostają zauważone dopiero gdy jest już za późno. Dlatego nie należy zapominać o ochronie głowy przed słońcem. Nakrycie głowy to najprostsze rozwiązanie, jednak gdy nie chcemy zepsuć sobie fryzury, można spryskać skórę głowy specjalnym sprayem z filtrem UV lub nawet delikatnie posmarować przedziałek ochronną pomadką do ust z filtrem.