fbpx
23 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skąd się bierze piękno?

Każdy z nas na pewno wielokrotnie w swoim życiu zadawał sobie pytanie: czemu jedna osoba jest uważana za ideał piękna, a druga wydaje się być dla większości mało atrakcyjna. Nasza praca w dużej mierze wiąże się z tym pytaniem, więc może powinniśmy się pochylić nad tym problemem.

Już w świecie starożytnym zauważono, że pojęcie piękna często jest w dużej mierze związane ze zjawiskiem symetrii. Regularne rysy kojarzyły się większości ludzi z harmonia i urodą. Skąd takie przeświadczenie? Czy takie poczucie estetyki ma jakiekolwiek poparcie w faktach?

Najnowsze badania pokazują, że symetryczny układ ciała jest postrzegany jako atrakcyjny i to nie tylko ze względu na walory estetyczne. Asymetryczna budowa ciała jest często, nawet podświadomie odbierana jako pewien rodzaj defektu. Chociaż jest to dla wielu osób bardzo krzywdzące, ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Ludzie, mogący poszczycić się symetryczną urodą są dużo lepiej wyposażeni przez naturę.

Wszelkie anomalie, dające o sobie znać na naszym ciele świadczą o gorszej jakości genów, lub mniejszej odporności na czynniki uszkadzające w okresie rozwoju. Nie jest to może wystarczający argument, jeśli bierze się pod uwagę gorące uczucia towarzyszące wyborowi życiowego partnera, ale niewątpliwie informacje te docierają do tych części naszego mózgu, które niekoniecznie współpracują z naszą świadomością.

Badania wykazały, że mężczyźni posiadający symetryczne rysy twarzy wytwarzają więcej plemników. Nie jest to tylko przewaga ilościowa. Plemniki bardziej symetrycznych panów są bardziej ruchliwe i żywotne. Jaki z tego wniosek? Partner o bardziej symetrycznych rysach daje kobiecie większe szanse na potomstwo.

Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do kobiet. Panie o symetrycznych rysach, wcześniej zachodzą w ciążę i mają więcej dzieci. Przyczyna tego zjawiska mogłaby leżeć wyłącznie w większym zainteresowaniu mężczyzn kobietami uważanymi za atrakcyjne, jednak symetria tym wypadku również jest oznaką większej płodności. Panie posiadające symetryczną budowę mają wyższy poziom estradiolu ? hormonu odpowiadającego za kobiecą seksualność. Jak widać, również w wypadku kobiet, symetria jest oznaką większej płodności.

Jako osoby, których głównym zadaniem jest upiększanie ludzkiego ciała powinniśmy się zastanowić, jak możemy wykorzystać tą wiedzę. Nie jesteśmy chirurgami plastycznymi i nie zmodyfikujemy rysów twarzy, ale możemy je w dużym stopniu skorygować podczas wykonywania makijaży. Jeśli zauważymy u naszego klienta brak symetrii w jakiejś części twarzy, możemy stosując grę światła i cienia sprawić, że wszelkie odstępstwa od normy będą dużo mniej widoczne.

Źródło: Ciekawostki.eu