fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skąd się bierze uroda?

 

Wśród wielu mitów krążących w społeczeństwie, czołowe miejsce zajmują domniemania dotyczące związku wielkości niektórych męskich części ciała z innymi. Do tych zabawnych hipotez już wkrótce dołączą kolejne tym razem odnoszące się do kobiet i mające już nieco więcej wspólnego z rzeczywistością.

Jeremy Atkinson, amerykański psycholog ewolucyjny z University of Albany w Nowym Jorku przeprowadził badania, z których wynika, że kobiety o małych stopach mają ładniejsze twarze.

Wspomniany naukowiec, wraz ze swoją współpracowniczką Michelle Rowe, mierzył między innymi: długość ręki, stopy, uda oraz szerokość bioder u 60 studentek. Po dokonaniu pomiarów, twarze dziewcząt zostały pokazane 77 studentom, którzy mieli ocenić ich atrakcyjność. Po analizie wyników badacze określili, że studenci uważali kobiety posiadające: małe stopy, długie kości udowe, wąskie biodra i wysoki wzrost, za 8 do 11 razy bardziej atrakcyjne.

Według prowadzących eksperyment, taka interpretacja atrakcyjności może być związane z faktem, że kobiety o przedstawionej budowie stopniowo dojrzewały i nie były narażone na wahania poziomu hormonów związane z nadmiernym stresem czy przebytymi chorobami. Tak postrzegane partnerki, w świadomości mężczyzn dają większe szanse na zdrowe i liczne potomstwo.

Podobne badania naukowcy przeprowadzili w odniesieniu do mężczyzn, ale nie dały one aż tak jednoznacznych wyników. Najbardziej atrakcyjni okazali się studenci posiadający długi tors i szczupłe nadgarstki. Być może jest to spowodowane rozbieżnością w pożądanych przez kobiety męskich cechach. Duży, dominujący samiec chętnie zapewni dobre geny, ale najczęściej szybko znika i nie pomaga w wychowaniu potomstwa, podczas gdy romantyk o szczupłych nadgarstkach lepiej zadba o dzieci.

Źródło: PAP