fbpx
01 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skąd ta epidemia czerniaka?

Nowotwory skóry, to najczęstszy nowotwór u człowieka. W Polsce na czerniaki, czyli nowotwory o największym potencjale tworzenia przerzutów, zapada około 3 tysięcy osób rocznie. Niestety liczba ta znacząco rośnie, nie ma innego nowotworu, który miałby tak szybką dynamikę wzrostu – przypomina onkolog prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków (Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

Opalamy się inaczej

Współcześnie zmieniliśmy znacznie sposób ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe w porównaniu do tego, które miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nasi przodkowie nie rozbierali się tak jak my teraz uprawiając sport na wolnym powietrzu czy opalając się. Ponadto nie przebywamy na słońcu niemal non stop, a jedynie od przypadku do przypadku. A jak wiadomo najczęściej występujący typ czerniaka powstaje w wyniku krótkich, ale bardzo intensywnych kąpieli słonecznych. 

Ochrona przeciwsłoneczna potrzebna od zaraz

Ponadto, jak twierdzi dr Monika Słowińska z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, dopiero od niedawna mamy dostęp do specyfików, którymi możemy się chronić.

Solaria zbierają żniwa

Nie mniej istotny w ilości zachorowań na czerniaka jest dostęp do solariów. Z urządzeń opalających korzystamy zaledwie od lat 90 i dopiero teraz odczuwamy skutki uboczne ich działania. Jak twierdzi dr. Mariusz Gujski –  To jest wynalazek cywilizacyjny. Długo szukaliśmy z panią doktor, prowadząc różne badania, jakie są pozytywne cechy solariów, ja nie znalazłem. Jeżeli mówimy o paleniu tytoniu i innych czynnikach rakotwórczych, to promieniowanie ultrafioletowe jest chyba na trzecim miejscu. W kilku krajach solaria są już zakazane.

Sposób działania

Zasada jest prosta: zwracamy uwagę na każdą nową zmianę na skórze, która się pojawiła i zaczyna rosnąć, albo starą zmianę, która zaczyna się zmieniać. W takiej sytuacji trzeba pojawić się u dermatologa lub chirurga onkologa – zaleca onkolog prof. Piotr Rutkowski. Najważniejsze, by pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu skóry daje ogromne szanse na wyleczenie, dodają eksperci.

Źródło: IAR