fbpx
25 Maj, 2020
Warszawa
12 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skąd w skórze stan zapalny?

Jakie czynniki nasilają powstawanie stanu zapalnego? Jakie części mózgu odpowiadają za uwalnianie mediatorów zapalnych? Odpowiedzi na te pytania udzielili amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Badacze z Los Angeles postanowili sprawdzić wpływ stresu i poczucia odrzucenia na powstawanie stanu zapalnego. W tym celu, grupę 124 osób poddali nieprzyjemnym uczuciom odrzucenia i pogardy. U wszystkich biorących udział w eksperymencie zanotowano zwiększony poziom cytokin pozapalnych: interleukiny-6 i rozpuszczalnych receptorów typu 2 dla czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF?RII).

Następnie na mniejszej, 31 osobowej grupie przeprowadzono podobne doświadczenie, z tym że za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego badano aktywność mózgu pacjentów. Okazało się, że w sytuacjach stresowych zwiększone wydzielanie wymienionych wcześniej cytokin, związane jest z dużą aktywnością przedniej części wyspy oraz przednio-grzbietowego zakrętu obręczy. To właśnie tym obszarom mózgu przypisuje się przetwarzanie informacji dotyczących dyskomfortu wywołanego odrzuceniem oraz negatywnych emocji.

Skąd powiązanie nieprzyjemnych emocji i takiej odpowiedzi obronnej organizmu? Badacze przypuszczają, ze może to być związane z faktem, iż w zamierzchłych czasach uczucie odrzucenia bywało często powiązane z zagrożeniem fizycznym. Zaobserwowane cytokiny, przyspieszają przecież gojenie ran i zmniejszają ryzyko zakażenia. Wszystko oczywiście zależy od czasu trwania i stopnia nasilenia, ponieważ długotrwały stan zapalny negatywnie wpływa na nasz organizm.

Źródło: Kopalnia Wiedzy