fbpx
22 Styczeń, 2020
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Składniki odżywcze w różny sposób oddziałują na jelita

Żywność o podobnej zawartości składników może mieć bardzo różny wpływ oraz skutki na mikrobiomy jelitowe, co wynika z badań.

Nowe badania analizowały diety uczestników w celu zbadania rozbieżności między tym, jak różne produkty spożywcze wpływają na mikrobiom jelit, nawet jeśli wydają się być podobne pod względem odżywczym.
Pozwoliło to również zbadać wpływ zmian mikrobiomu na enzymy i funkcje metaboliczne.

Jak składniki odżywcze mogą zmienić mikrobiom jelit? Zanim rozpoczęto badania, autorzy byli przekonani, że będą mogli nie tylko zidentyfikować powiązania między niektórymi składnikami pokarmowymi a konkretnymi szczepami drobnoustrojów, ale także określić dlaczego mikrobiomy się różnią. Odkryli natomiast, że żywność o porównywalnym profilu składników odżywczych ma niekoniecznie podobny wpływ na mikrobiom.

Dlatego też na etykietach umieszczane są szczegółowe informacje dotyczące składników odżywczych abyśmy byli pewni co możemy zjeść albo czego powinniśmy unikać.

Przyszłe badania mogą pomóc w precyzyjnym określeniu sposobów zmiany mikrobiomu jelitowego, aby poprawić stan zdrowia. Okazuje się, że jest to bardziej skomplikowane niż samo zwracanie uwagi na składniki odżywcze w produktach.

SC Beauty Magazine