fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
06 Kwiecień, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skóra i wątroba działają razem

Jak informuje pismo „Cell Reports” duńscy naukowcy wykazali, ze skóra jest w stanie komunikować się z wątrobą. Okazuje się, że to, co dzieje się w skórze wpływa na metabolizm w wątrobie. 

Naukowcy prowadzili obserwacje wśród myszy zmodyfikowanych, które pozbawione były białka wiążącego acylokoenzym A (enzym biorący udział w metaboliźmie tłuszczów.

„Na początku myśleliśmy, że gromadzenie się tłuszczu w wątrobie było spowodowane pozbawieniem gryzoni genu. Zostało to jednak wykluczone po przeprowadzeniu serii badań i zmusiło nas do poszukiwania innego wyjaśnienia” – informuje Ditte Niees autorka badań

Naukowcy wzięli wówczas pod lupę skórę myszy. Okazało się, że traci ona więcej wody niż w przypadku normalnych gryzoni.

„Wraz z wodą traciły również ciepłotę ciała. Zadaliśmy więc sobie pytanie, czy te straty mogą stanowić przyczynę akumulacji tłuszczu w wątrobie i osłabienia myszy po odstawieniu od matki” – kontynuuje Neess.

Kolejną grupę gryzoni pozbawiono białka ACBP tylko w skórze. Ich problemy okazały się analogiczne do tych, które zaobserwowano w poprzedniej grupie. Wskazuje to, że sam brak białka w skórze wpływał na pracę wątroby. By zapobiec utracie wody i ciepła, naukowcy pokryli skórę gryzoni wazeliną. W rezultacie problem akumulacji tłuszczu w wątrobie został zniwelowany. Podobnie zadziało się po pokryciu skóry gryzoni płynnym lateksem.

„Uważamy, że utrata wody w skórze sprawia, iż myszy odczuwają chłód, a to prowadzi do rozpadu adipocytów, w wyniku czego tłuszcz transportowany jest do wątroby; tam też skumulowana zostaje energia” – wyjaśniają badacze.