fbpx
07 Lipiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skóra palacza

Kobiety często zapominają, że paląc papierosy narażają się na nieodwracalną utratę piękna. A nawet po wielu latach po odstawieniu papierosów zmiany wywoływane na skórze twarzy, takie jak zmarszczki czy bruzdy, nie znikną samoistnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Typowy obraz twarzy palacza cechujący się głębokimi zmarszczkami, rozchodzącymi się promieniście wokół ust (tzw. zmarszczki palacza) został opisany już w XIX wieku. Ponadto charakterystyczne dla twarzy osoby palącej  są zmarszczki mimiczne zewnętrznej okolicy oka, jak również płytkie zmarszczki umiejscowione w obrębie skóry policzków. Cera ma nieestetyczny, ziemisty kolor, a przed menopauzą widoczna jest jej atrofia. Pogłębia się bruzda nosowo-wargowa, natomiast kości jarzmowe i żuchwa się uwydatniają. Ponadto, pojawiają się przebarwienia, które tylko z początku są niewidoczne. Zgodnie z wynikami badań, przeprowadzonymi przez Leunga i wspólników, wypalanie dziennie 30 papierosów przez okres ok. 30 lat powoduje postarzenie się skóry o ok. 14 lat, a wypalanie 20 papierosów dziennie, czyli jedną paczka na dzień, to ekwiwalent 10 lat starzenia się skóry.

Mechanizm przyspieszonego rozwoju zmarszczek u palaczy

Mechanizm ten jest nader złożony. Włókna elastyny w skórze właściwej są u takich osób cieńsze i wykazują zwiększoną fragmentację. Tłumaczone jest to zwiększoną aktywnością elastazy w cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych i w innych tkankach, wywołaną przez zawarte w tytoniu związki.

Nie można również zapominać o tym, że niekorzystne działanie ma także zmniejszenie ukrwienia tkanek obwodowych(w tym skóry), co w konsekwencji powoduje ich przewlekłe niedotlenienie. Przewlekłe niedokrwienie skóry właściwej odpowiedzialne jest za zaburzenie syntezy włókien kolagenowych i spadek aktywności komórek w skórze właściwej i naskórku.

Warto zaznaczyć, że wypalenie zaledwie jednego papierosa powoduje zwężenie tętniczych naczyń krwionośnych aż na 90 minut, to z kolei wywołuje zmniejszający się przepływ krwi o różnym natężeniu. W przypadku palców u rąk będzie to aż o 42%! 

Jaki jest wpływ papierosów na skórę, włosy i paznokcie?

U osób palących papierosy częstym zjawiskiem są trudności w gojeniu się ran po zabiegach operacyjnych, znaczące powikłania po zabiegach chirurgii plastycznej, szczególnie tych, w których wykorzystywane są płaty skórne. W przypadku rozwoju lipodystrofii typu kobiecego jak dotychczas brak jest doniesień odnośnie powiązań z paleniem papierosów. Jednakże, w związku z ogólną etiopatogenezą, w której jednym z podstawowych elementów jest zaburzenie ukrwienia obwodowego, przypuszcza się, że palenie papierosów może być czynnikiem zaostrzającym postać kliniczną cellulitu.

Ponadto, palenie papierosów ma działanie prooksydacyjne, gdzie efekt prooksydacyjny powodujący uwalnianie wielu cytokin prozapalnych z keratynocytów (wywołują mikrozapalenie w warstwie brodawkowatej skóry właściwej), może być kluczowym czynnikiem indukującym starzenie się skóry. U osób z nałogiem tytoniowym zaobserwowano także zmniejszony poziom witaminy A w skórze, która jako jedno z podstawowych zadań ma ochronę przed wolnymi rodnikami.

Należy zauważyć, że palenie papierosów odbija się mocno na kondycji zdrowotnej i estetycznej kobiet. Zwiększony proces hydroksylacji estradiolu indukowany paleniem, doprowadza u kobiet do obniżenia poziomu estrogenów, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej suchości skóry, przyśpieszenia atrofii i zwiększenia podatności na powstawanie zmarszczek.

Pogłębienie zmarszczek i bruzd nie jest związane tylko z samym działaniem nikotyny i związków zawartych w papierosach, ale także z czynnościami wykonywanymi przez palaczy. Spowodowane jest to zwiększoną aktywnością pewnych grup mięśni twarzy, w wyniku której pogłębiają się zmarszczki mimiczne.

Palenie tytoniu przyczynia się ponadto do powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych, a także teleangiektazji w innych partiach ciała. Dodatkowo, jak wykazało to już wielu autorów naukowych, synergistycznie z paleniem papierosów działa światło słoneczne, które pogłębia zmiany wywołane już działaniem nikotyny. Istotnym faktem jest tu to, że wszelkiego rodzaju przebarwienia wywołane nałogiem nikotynowym, są przebarwieniami opornymi na konwencjonalne leczenie. Przy tym wszystkim „ciekawym” zjawiskiem jest to, że nie wszystkie osoby uzależnione od papierosów borykają się ze skórą „palaczy”. Wynika to z czynników genetycznych i osobniczej podatności na powstawanie zmian skórnych.

Jak już zostało wspomniane, u osób palących papierosy zauważalne jest utrudnione gojenie ran, które potwierdzają liczne obserwacje reakcji skóry na zabiegi odmładzające. Trudności takie zwiększają ryzyko powstawania blizn po takich zabiegach jak peelingi, laserowe wygładzanie skóry czy dermabrazja. Dodatkowo blizny te są statystycznie większe od blizn rozwijających się u osób niepalących. Z tego też względu chirurdzy zalecają, aby w przypadku zabiegów plastycznych unikać palenia papierosów od kilku dni do 3 tygodni przed zabiegiem i od 5 dni do 4 tygodni po planowanym zabiegu.

Wykazano również, że ponad 80% osób z zapaleniem gruczołów potowych apokrynowych to osoby palące papierosy. Papierosy mają także niekorzystny wpływ na wykwity obserwowalne w łuszczycy.

Co ważniejsze, palacze charakteryzują się zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka kolczystokomórkowego, a także łatwiej dochodzi do powstawania przerzutów u palących chorych na czerniaka złośliwego.

A co z paznokciami, zębami, włosami?

Typowe dla osób palących papierosy są brunatno-żółte przebarwienia skóry i paznokci. Ponadto, charakterystyczne są również przebarwienia zębów i u palaczy częściej dochodzi do rozwoju raka wargi, tocznia układowego. Palenie papierosów ma także niekorzystny wpływ na stan i kondycję włosów. W literaturze specjalistycznej opisano i potwierdzono przedwczesne, nasilone siwienie włosów, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, a także przyśpieszone łysienie u palących mężczyzn. Przyjmuje się, że jest to spowodowane przewlekłym niedokrwieniem skóry owłosionej głowy, jak również uszkodzeniem DNA komórek macierzy mieszków włosowych. Przypuszczenia te zostały potwierdzone obserwacjami, które wykazały obecność nikotyny w komórkach mieszków włosowych palaczy, a także pewne mutacje mitochondrialnego DNA w tych komórkach.

Z kolei u młodych, często nastoletnich jeszcze osób, palenie papierosów może dodatkowo wywoływać objawy trądzika pospolitego i zaostrzać jego przebieg. Jak wiadomo, trądzik pospolity jest powszechnym schorzeniem, które dotyczy szacunkowo ponad 90% osób bardzo młodych, jednakże jego przebieg ogranicza się do zaskórników i pojedynczych wykwitów zapalnych. Zaostrzenie trądzika pospolitego, wywołane przez niekorzystne działanie nikotyny, wiąże się często z rozwojem trwałych defektów estetycznych, w tym hioptroficznych lub rzadziej hipertroficznych blizn.

W całej analizie działania nikotyny na wygląd i zdrowie, nie ulega wątpliwości, że palenie papierosów wywołuje wiele zmian estetycznych, zwiększa ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób, co w konsekwencji zmniejsza komfort i średni czas życia. Należy też zaznaczyć, że widok papierosa w ręku kobiety, a tym bardziej młodej i ładnej, nie należy do pozytywnych wrażeń estetycznych. I nie można w tym wszystkim zapomnieć i o nieprzyjemnym zapachu, którym przesiąka osoba paląca.

Pielęgnacja skóry u osób palących? Jak ją przeprowadzić?

Tak naprawdę najlepszą terapią dla skóry jest zerwanie z nałogiem, ponieważ żadne kosmetyki i zabiegi nie zastąpią abstynencji nikotynowej i żadne zabiegi medycyny estetycznej nie przywrócą utraconej w wyniku palenia urody. Ponadto, zgodnie z przeprowadzonymi obserwacjami, u wielu osób palących wszelkiego rodzaju zabiegi z zakresu wspomnianej medycyny estetycznej nie przynoszą oczekiwanych i przyjętych efektów. Zdecydowanie trudniej jest dobrze wymodelować i wypełnić usta w przypadku wieloletnich palaczy, mniej podatna na zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym jest też bruzda nosowo-wargowa. Prawdopodobnie jest to wynikiem przebudowy w obrębie tkanki łącznej tworzącej skórę właściwą, która związana jest z nadmierną aktywacją MMPs. 

Co ważne, synergistycznie z dymem papierosowym działa promieniowanie UV i w związku z tym, osoby palące powinny bezwzględnie przestrzegać profilaktyki przeciwsłonecznej. Powinna ona opierać się na codziennym stosowaniu kremu nawilżającego z SPF do codziennej pielęgnacji, który będzie charakteryzował się dużą zdolnością ochrony przed promieniowaniem UV. Prawidłowo powinien to być lekki preparat o współczynniku ochrony nawet 50+, przeznaczony do twarzy i aplikowany dodatkowo oprócz wspomnianego wcześniej kremu nawilżającego. Jednakże, stosowane kosmetyki nie chronią skóry przed niekorzystnym działaniem papierosów.W niewielkim tylko stopniu zmniejsza ten niekorzystny wpływ każdy kosmetyk, który zawiera duże stężenie flawonoidów, witaminy C, E, A, Q10.

Póki co jedyną grupą związków, które poza spowalnianiem procesu starzenia się skóry indukowanego paleniem papierosów, mają minimalną zdolność odwracania tego procesu są retinoidy. Przypuszcza się bowiem, że podobnie jak w przypadku skóry poddanej działaniu promieniowania UV, stosowane miejscowo retinoidy hamują procesy związane z akumulacją białek oraz zapobiegają zmniejszeniu syntezy prokolagenu I i III. Ponadto, zastosowanie retinoidu może również zapobiec miejscowej aktywacji metaloproteinaz i tym samym spowolnić starzenie się skóry, wywołane działaniem nikotyny.

Należy jednakże pamiętać, że przestrzegania zasad oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków nie uchroni skóry osoby palącej przed przyspieszonym starzeniem się, a jedynie spowolni w pewnym stopniu.