fbpx
19 Sierpień, 2019
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skóra z fabryki

Masowa produkcja substytutów skóry jest marzeniem wielu biotechnologów, chemików, kosmetologów, farmakologów. Umiejętność uzyskania masowych hodowli komórkowych, ułożonych w sposób przypominający ludzką skórę, doprowadziła do wzrostu zainteresowania praktycznym ich wykorzystaniem w biologii i medycynie. Jednak zapotrzebowanie na substytuty skóry każdego dnia wzrasta, a czas realizacji zamówienia jest niestety długi.

Substytuty skóry są ratunkiem dla leczenia rozległych oparzeń, doskonałą metodą oceny aktywności, toksyczności wielu składników wykorzystywanych w produkcji leków, kosmetyków, produktów chemii gospodarczej. Ponadto pozwalają na dokładną analizę przebiegu wielu procesów bez konieczności badań przeprowadzanych na zwierzętach.

Są one także cennym produktem dla wielu przedsiębiorstw złożony proces produkcji nie pozwala na uzyskanie pożądanej ilości materiału. Nawet największe międzynarodowe koncerny nie są w stanie wyprodukować więcej niż 2000 niewielkich substytutów na miesiąc.

Dla wielu naukowców inżynieria tkankowa wciąż znajduje się na początkowym stadium rozwoju.

-Jeszcze do niedawna oferta substytutów skóry była uboga, możliwe było otrzymanie  jednowarstwowego modelu skóry, który składał się z jednego typu komórek – wyjaśnia prof. Heike Mertsching, koordynator zautomatyzowanej inżynierii tkankowej projektu firmy Fraunhofer-Gesellschaft.

Obecnie zespół inżynierów z przedsiębiorstwa  rozbudowuje pierwszą w pełni zautomatyzowaną produkcję substytutu skóry składającego się z dwóch warstw.

Początkowo w wieloetapowym procesie produkcji, niewielkie kawałki skóry poddawane są sterylizacji. Następnie wycina się z nich jeszcze mniejsze części, które podlegają działaniu odpowiednich enzymów i w końcu dzielone na dwie frakcje komórek. W ostateczności obie warstwy są łączone i dodawany jest do nich kolagen. Hodowlę komórek umieszcza się w inkubatorze o odpowiednim stężeniu CO2, wilgotności powietrza i temperaturze bliskiej temperaturze ciała. Po ok. trzech tygodniach wszystkie warstwy są ze sobą połączone i substytut jest gotowy do wykorzystania. Omawiana produkcja wymaga dużo manualnej pracy, co redukuje wydajność metody.

Instytut naukowy IGB wraz z przedsiębiorstwem Fraunhofer-Gesellschaft wspólnie opracowują pełną automatyzację produkcji substytutów skóry. Niedawno naukowcy zaprezentowali prezentację komputerową urządzeń, które będą zdolne do przeprowadzenia tego procesu.

Realizacja projektu potrwa zapewne jeszcze długo, gdyż istnieją pewne obawy w stosunku do:

  • jakości wytwarzanych substytutów skóry,
  • zautomatyzowanych procesów enzymatycznych,
  • sterylności.

Miejmy nadzieję, że w pełni zautomatyzowany proces ruszy już niebawem.