fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skuteczna w odmładzaniu jest plastyka kości.

Najnowsze badania przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu Rochester Medical Center wskazują, że oprócz spadku elastyczności skóry, za widoczne objawy starzenia odpowiedzialne są zmiany w ułożeniu kości twarzy (głównie szczęki).

Na ostatnim spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych poinformowano, że chirurgia plastyczna będzie rozpoczynać się od korekty kośca, a kończyć liftingiem skóry.
Chirurdzy plastyczni dokonali analizy przypadkowych 120 skanów tomografii komputerowej twarzy i scharakteryzowali zmiany jakie zachodzą w kośccu wraz z upływem lat.

Tomografie komputerowe zostały podzielone w zależności od wieku i płci. Zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn utworzono grupy: osób młodych (20-36 r.ż.), osób w średnim wieku (41-64 r.ż.) osób starszych (powyżej 65 r.ż.). Przy użyciu odpowiedniego oprogramowania komputerowego badacze zmierzyli: długość, szerokość i kąt żuchwy.
Naukowcy doszli do wniosku, że wraz z wiekiem dochodzi do powiększania się kości szczęki. Kąt żuchwy bardzo wyraźnie zwiększa się w miarę upływu lat, co skutkuje obniżeniem się dolnej granicy twarzy. Największe zmiany w szczęce zachodzą w okresie przejścia z wieku młodego na średni.

– Szczęka stanowi fundament dolnej części twarzy, a zmiany, które w niej zachodzą dotyczą estetyki całej twarzy – informuje Howard N. Langstein, profesor i kierownik Chirugii Plastyki i Rekonstrukcji na Uniwersytecie Rochester.

– Te pomiary wskazują na znaczny spadek objętości samych kości szczęki, co skutkuje mniejszym podparciem dla tkanki miękkiej dolnej części twarzy oraz szyi – dodał.
To może przyczynić się do obwisłej skóry, spadku projekcji brody i widoczności żuchwy. Tym samym dochodzi do zmiany rysów twarzy.

– Lekarze dość długo uczyli się, że starzenie się twarzy jest spowodowane wyłącznie spadkiem elastyczności skóry – powiedział Langsteing – Chociaż zawsze wiedzieliśmy, że kości wraz z wiekiem ulegają zmianie, aż do tej pory nie docenialiśmy tej kwestii w starzeniu się.

Badania prowadzone przez Langsteina oraz rezydenta Roberta Shaw dowodzą, że kości twarzy stale narażone są na oddziaływanie sił, które reorganizują ich strukturę. Zrozumienie tego faktu zapewne wpłynie na wprowadzenie nowych procedur w chirurgii plastycznej.