fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
27 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Skuteczne leczenie trądziku pospolitego

Jesień to najlepszy czas na podejmowanie działań zmierzających do wyleczenia trądziku pospolitego. Skuteczność prowadzonej przez nas terapii zależy jednak nie tylko od właściwie dobranych zabiegów, ale przede wszystkim od wyeliminowania przyczyn powstających zmian, o których, dzięki rozwojowi dermatologii i kosmetologii, wiemy coraz więcej.

Planując postępowanie zabiegowe nie wolno zapominać o holistycznym podejściu do kwestii zdrowia skóry. Pamiętajmy o tym, że na jej wygląd nie wpływają jedynie wykonane w gabinecie zabiegi, ale także stan zdrowia pacjenta, kondycja jego psychiki czy nawyki żywieniowe.

Towarzyszace jesieni umiarkowane temperatury i docierająca do powierzchni ziemi mniejsza dawka promieniowania UV stwarzają korzystne warunki do wykonywania praktycznie wszystkich zabiegów gabinetowych bez ryzyka powstania uszkodzeń skóry czy wywołania reakcji nadwrażliwości. Musimy jednak pamiętać o tym, aby leczenie prowadzone przez kosmetologa i dermatologa nie było jedynie terapią objawową. Powinno opierać się przede wszystkim na dokładnym zbadaniu przyczyn niepokojących zmian i ich skutecznym eliminowaniu.

Obraz kliniczny trądziku

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to choroba o przewlekłym przebiegu, występująca najczęściej u osób młodych. Trądzik pospolity dotyczyć może także osób dorosłych – kobiet po okresie pokwitania. Ma on wówczas łagodniejszy przebieg, a jego powstawanie jest związane głównie ze stresem oraz zanieczyszczeniem środowiska i zmianami hormonalnymi poprzedzającymi krwawienie miesiączkowe.

Trądzik pospolity charakteryzuje się występowaniem łojotoku i charakterystycznych wykwitów,  najczęściej na obszarach skóry obfitujących w gruczoły łojowe, takich jak środkowa część twarzy – strefa T (czoło, nos, broda) oraz rynna potowa przednia i tylna. Zmiany rozwijają się na podłożu łojotoku oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, co prowadzi do powstania wykwitu pierwotnego, jakim jest zaskórnik. Tworzy się on w wyniku nagromadzenia mas rogowo-łojowych w obrębie mieszka włosowego, które może doprowadzić do jego uszkodzenia. Treść rogowo-łojowa stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i zmian o charakterze krost oraz ropnych torbieli.

Etiopatogeneza trądziku

Geny

Etiopatogeneza trądziku pospolitego jest złożona i nie została jeszcze do końca poznana. Rolę w jego powstawaniu przypisuje się czynnikom genetycznym – genetycznie uwarunkowanej skłonności do nadprodukcji łoju oraz nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dotychczas nie znaleziono jednak konkretnego genu odpowiedzialnego za powstawanie trądziku. Udowodniono, ze predyspozycje genetyczne mają związek z dziedziczeniem wieloczynnikowym.

Bakterie beztlenowe

Kolejną przyczyną powstawania zmian charakterystycznych dla trądziku pospolitego są bakterie beztlenowe – Propionibacterium acnes.  Uczestniczą one w reakcjach immunologicznych, których konsekwencją jest niszczenie ściany mieszka włosowego, co stanowi przyczynę stanu zapalnego.

Hormony

Istotną rolę w etiopatogenezie trądziku odgrywają czynniki hormonalne, zwłaszcza hormony płciowe – androgeny i progesteron.

Androgeny, a szczególnie testosteron i jego najbardziej aktywna postać – dihydrotestosteron, powodują powiększenie gruczołów łojowych i stymulują je do produkcji łoju. Androgeny pobudzają ponadto rogowacenie ujść mieszków włosowych, co sprzyja tworzeniu się zaskórników. Znaczenie w powstawaniu trądziku ma zatem podwyższone stężenie androgenów we krwi. Udowodniono, iż trądzik pojawia się także u osób z prawidłowym stężeniem androgenów w surowicy krwi. Jednocześnie u tych pacjentów stwierdzono podwyższoną aktywność 5α-reduktazy, co wiąże się ze zwiększonym wytwarzaniem dihydrotestosteronu, który silnie stymuluje gruczoły łojowe. Związek z powstawaniem trądziku może mieć również nie tylko podwyższone stężenie androgenów we krwi, czy w skórze, ale również zwiększona wrażliwość tkanek na krążące we krwi androgeny. Nadwrażliwość na androgeny wiąże się ze zwiększeniem liczby receptorów androgenowych w gruczołach łojowych.  

Rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się także progesteronowi. Może on powodować zatrzymanie znacznych ilości wody, prowadząc do obrzęku naskórka, co prowadzi do zablokowania przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i tworzenia się zaskórników. Zjawisko to wiąże się z nasileniem zmian trądzikowych w okresie przedmiesiączkowym, kiedy to dochodzi do zwiększonego wydzielania progesteronu.

Kolejną hormonalną przyczyną trądziku może być nadprodukcja prolaktyny (hiperprolaktynemia), zespół Cushinga czy nowotwory hormonozależne.

Nawyki żywieniowe

Wpływ na powstawanie trądziku mają także nawyki żywieniowe, co obecnie potwierdzają obserwacje kliniczne pacjentów. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze, chipsy, słodzone napoje gazowane, dżemy, białe pieczywo) powodują gwałtowne pobudzenie wytwarzania insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, co z kolei zwiększa syntezę androgenów oraz obniża produkcję białek SHBG wiążących androgeny. Wzrasta wówczas we krwi stężenie wolnego testosteronu, który jest przekształcany do dihydrotestosteronu, zwiększającego produkcję łoju oraz rogowacenie nabłonka przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Kolejnym produktem żywnościowym mogącym sprzyjać powstawaniu zmian trądzikowych jest mleko (zwłaszcza odtłuszczone), co ma związek z obecnością w nim androgenów i insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, które pobudzają wydzielanie łoju.

Stres

Kolejną przyczyną nasilania się objawów trądziku jest stres, który uaktywnia nadnercza produkujące hormony zwiększające wydzielanie łoju. Podobnie przemęczenie i zaburzenia snu czy nadmierny wysiłek fizyczny, wywołując zaburzenia gospodarki hormonalnej, sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych.

Niewłaściwa pielęgnacja

Wpływ na powstawanie trądziku może mieć również niewłaściwa pielęgnacja skóry. Stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie substancje blokujące ujścia mieszków włosowych (substancje komedogenne), powoduje powstawanie zaskórników. Do składników kosmetyków o działaniu komedogennym należą m.in: masło kakaowe, olej kokosowy, olej z kiełków pszenicy, parafina i jej pochodne, kwasy tłuszczowe i ich pochodne. Niekorzystny wpływ na skórę mają także kosmetyki niszczące płaszcz wodno-lipidowy np. kosmetyki na bazie alkoholu lub mydła, które pobudzają skórę do wydzielania łoju.

Holistyczna terapia trądziku

Znając przyczyny powstawania zmian trądzikowych możemy zaplanować skuteczne leczenie oparte na wyeliminowaniu czynników wywołujących (leczenie przyczynowe) oraz działaniu objawowym. Tylko holistyczne podejście do problemu trądziku jest w stanie zapewnić skuteczność terapii.

Pierwsza wizyta w gabinecie kosmetycznym powinna wiązać się w przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu mającego na celu poznanie stanu zdrowia pacjenta. Musimy wykluczyć istnienie chorób o podłożu hormonalnym, a w wypadku stwierdzenia ich objawów, zalecić konsultację z lekarzem endokrynologiem i oznaczenie poziomu hormonów we krwi. Następnie powinniśmy ocenić nawyki żywieniowe pacjenta i przedstawić mu szczegółowo zasady zdrowego odżywiania. Wymieńmy produkty zalecane oraz te, których należy unikać. Zalećmy przyjmowanie preparatów z kwasami omega-3, które poprawiają skład łoju, odbudowują bariery ochronne naskórka oraz działają przeciwzapalnie. Zaproponujmy stosowanie probiotyków, które odbudowują florę bakteryjną jelit.

Kolejną istotną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest stan psychiki pacjenta, rodzaj wykonywanej pracy i związane z nią narażenie na stres. W wypadku stwierdzenia objawów przeciążenia psychicznego powinniśmy wytłumaczyć pacjentowi jak ważne są: stosowanie technik relaksacyjnych, regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności czy poddawanie się gabinetowym zabiegom o działaniu relaksującym. Jeśli zauważymy niepokojące zachwianie równowagi układu nerwowego pacjenta, możemy zasugerować wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Przedmiotem naszego zainteresowania powinna być także jakość snu osób borykających się z trądzikiem pospolitym. Wzbogaćmy zatem naszą wiedzę dotyczącą higieny snu tak, abyśmy mogli się nią podzielić z naszymi pacjentami.

Następnie przejdźmy do oceny nawyków pielęgnacyjnych. Zapytajmy o kosmetyki stosowane w domu i po dokładnym zbadaniu skóry dobierzmy właściwe preparaty.

Dopiero po szczegółowej analizie przyczyn przejdźmy do dokładnego zbadania skóry pod lampą bezcieniową oraz z wykorzystaniem aparatury diagnostycznej. Na podstawie wyników tego badania opracujmy program postępowania gabinetowego uwzględniający zabiegi takie jak: terapia kwasami (azelainowy, salicylowy, pirogronowy, migdałowy, mlekowy), właściwie wykonany zabieg oczyszczania manualnego, peelingi kawitacyjne, darsonwalizacja, zabiegi wykorzystujące substancje antyandrogenowe, normalizujące wydzielanie łoju, przeciwzapalne i antyseptyczne. 

Du Vivier A. Atlas dermatologii klinicznej, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2005, rozdział II, 23-34
Eicheler W, Happle R, Hoffmann R. 5–Reductase activity in the human hair follicle concentrates in the dermal papilla. Archives of Dermatological Research 1998; 290: 126–132
Fritsch M, Orfanos CE, Zouboulis ChC. Sebocytes are the key regulators of androgen homeostasis in human skin. Journal of Investigative Dermatology 2001; 116: 793-800
Jabłońska S, Chorzelski T. Choroby skóry, PZWL, Warszawa 2001
Kłubo-Gwieździńska J, Junik R. Zmiany skórne jako markery chorób gruczołów dokrewnych. Endokrynologia Polska 2003; 2: 203-210
Martini M. Kosmetologia i farmakologia skóry, PZWL, Warszawa 2007, 37-59, 79-90, 102, 239-242, 300-303
Sobjanek M, Sokołowska- Wojdyło M, Barańska-Rybak W, Nowicki R, Włodarkiewicz A. Rola czynników hormonalnych w etiopatogenezie i terapii trądziku pospolitego. Postępy Dermatologii i Alergologii 2006; 6: 266–272
Thiboutot DM. Dermatological manifestations of endocrine disorders. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism 1995; 80: 3082–3087
Thody AJ, Shuster S. Control and function of sebaceous glands. Physiological Reviews 1989; 69: 383–416
Zouboulis CC. The human skin as a hormon target and an endocrine gland. Hormones 2004; 1: 9-26

 www.visionofyou.pl