fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Słońce aż takie szkodliwe?

Naukowcy z Newcastle University po raz pierwszy udokumentowali, że uszkodzenia DNA mogą wystąpić na skórze po wpływem  pełnego zakresu promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze słońca. 

Badania przeprowadzone  na ludzkich liniach komórkowych skóry, opublikowane w  The Journal of Investigative Dermatology , dowodzą uszkodzeń powstających w wyniku działania szerokiego spektrum UV  w komórkach pochodzących zarówno ze skóry właściwej, jak i z naskórka skóry.

Daje to nieocenione narzędzie ochrony przeciwsłonecznej, a dla producentów kosmetyków promieniochronnych możliwość ​​do ulepszania i testowania produktów, aby mogły one zapewnić ochronę obu warstw skóry.

Nasza skóra starzeje się na skutek stałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego zawierające promienie UVA o długości fali 315–400 nm i UVB (280–315 nm), które przenikają do komórek i zwiększają liczbę szkodliwych wolnych rodników, zwłaszcza reaktywnych form tlenu. Zbyt duże nagromadzenie wolnych rodników ma działanie destrukcyjne, ponieważ powodują one uszkodzenia DNA naszych komórek.

Z biegiem czasu może to prowadzić do kumulacji zniszczeń DNA, szczególnie w mitochondriach – bateriach komórek – które przyspieszają starzenie się i niszczą włókna podporowe skóry, kolagen i elastynę, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Badania wyraźnie sugerują, że szkody wyrządzone przez reaktywne formy tlenu mogą zarówno inicjować  jak i nasilać rozwój nowotworów skóry.

Mimo, iż uszkodzenia mitochondrialnego DNA (mtDNA) uznano za niezawodny i czuły znacznik biologiczny ekspozycji na UV ludzkiej skóry to ich zależność od długości fali jest nieznana. Obecne badania rozwiązują ten problem przez określenie zakresu działania UV wywołującego uszkodzenia mtDNA w ludzkiej skórze.

 

Źródło: Newcastle University