fbpx
22 Maj, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Słońce modyfikuje działanie wielu leków

Promieniowanie UV może znacząco wpływać na działanie przyjmowanych przez nas leków – alarmują naukowcy z Karolinska Institutet.

Badaniom poddano osoby po przeszczepie nerki lub wątroby przyjmujące leki immunosupresujne (takrolimus i sirolimus). Po sprawdzeniu 70 tys. próbek krwi pobranych zimą i latem okazało się, że występuje istotny związek pomiędzy poziomem leku i witaminy D3 we krwi.

Witamina D3 wytwarzana jest pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Naukowy z Karolinska Institutet odkryli, że wysokie stężenie tej witaminy we krwi powoduje obniżenie skuteczności terapii immunosupresantami. Jak to możliwe? Witamina D aktywuje jeden z enzymów wątrobowych (CYP3A4) biorący udział w procesie usuwania leków z organizmu.

Jeśli nasila się rozkładanie leku, aby osiągnąć ten sam efekt, trzeba podać większą dawkę leku. W przyszłości musimy przeprowadzić więcej badań, by to potwierdzić, ale CYP3A4 jest uważany za jeden z najważniejszych enzymów rozkładających leki i wyniki mogą mieć znaczenie dla wielu preparatów – wyjaśnia Jonatan Lindh z Wydziału Medycyny Laboratoryjnej.

Źródło: Kopalnia Wiedzy