fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Słońce vs. plażowy parasol ? 1:0

 

Wielu plażowiczów szuka ochrony przed słońcem pod parasolem. Zasadniczo jest to słuszne postępowanie, chociaż jak się ostatnio okazało ? nie do końca skuteczne. Zobaczmy więc, jakich odkryć dokonali tym razem hiszpańscy naukowcy.

Badacze z Uniwersytetu Walencji dowiedli ostatnio, że przebywając pod plażowym parasolem osłaniamy się tylko przed dwiema trzecimi docierającego do ziemi promieniowania UV.

Przyczyną tej niecałkowitej ochrony są promienie rozproszone w atmosferze, które atakują nas niemal ze wszystkich stron.

Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że promienie ?latające? w powietrzu wokół nas stanowią niewielkie zagrożenie, ale pomiary dokonane przez naukowców za pomocą czujników ultrafioletu pokazują, że to rozproszone promieniowanie stanowi aż 34% tego, które dociera do ziemi.

Biorąc pod uwagę niepokojące doniesienia na temat ciągłego wzrostu zachorowań na nowotwory skóry, warto przemyśleć wyniki badań opublikowane na łamach „Photochemistry and Photobiology” i korzystać z filtrów przeciwsłonecznych, nawet w sytuacjach, które wydają nam się bezpieczne.

Źródło: Gazeta Wyborcza