fbpx
03 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Śmiercionośna bakteria na skórze każdego z nas! Jak się chronić?

Zapomnij o bakteriach takich jak gronkowiec złocisty (MRSA) i E. Coli. Jest jeszcze jedna bakteria, która staje się coraz bardziej niebezpieczna ze względu na antybiotykooporność i jest obecna na skórze każdej osoby na planecie.

 

Bliski krewny gronkowca złocistego (MRSA), gronkowiec skórny (Staphylococcus epidermidis), jest główną przyczyną infekcji zagrażających życiu po zabiegu chirurgicznym, ale często jest pomijany przez lekarzy i naukowców, ponieważ nie jest tak liczna.
Naukowcy z Milner Centre for Evolution na Uniwersytecie w Bath ostrzegają, że zagrożenie stwarzane przez ten organizm należy traktować poważnie i stosować dodatkowe środki ostrożności dla osób z wyższym ryzykiem zakażenia, które mają poddać się zabiegom chirurgicznym.

 

Naukowcy mają nadzieję, że zrozumienie, dlaczego niektóre szczepy S. epidermidis powodują chorobę w pewnych okolicznościach, mogą w przyszłości określić, którzy pacjenci są najbardziej narażeni na zakażenie w trakcie zabiegu chirurgicznego.

 

Porównano zmienność genetyczną we wszystkich genomach bakterii znalezionych w próbkach chorych i zdrowych osób. Z tego zidentyfikowano 61 genów w bakterii powodujących chorobę, które nie były obecne w większości zdrowych próbek.
Zaskakująca jednak, była niewielka liczba zdrowych osób, które zostały uznane za niosące bardziej śmiercionośną formę bakterii, nie wiedząc o tym.

 

Stwierdzono, że geny wywołujące chorobę pomagają w rozwoju bakterii w krwiobiegu, zapobiegają odpowiedzi immunologicznej gospodarza, sprawiając, że powierzchnia komórki jest lepka, dzięki czemu organizmy mogą tworzyć biofilmy i sprawić, że jest ona odporna na antybiotyki.

 

„Jeśli nie robimy nic, aby to kontrolować, istnieje ryzyko, że te geny powodujące chorobę mogą rozprzestrzeniać się szerzej, co oznacza, że zakażenia pooperacyjne, które jest odporne na antybiotyki, może stać się jeszcze bardziej powszechne.”

 

„Zakażenia te są trudne do zdiagnozowania i istnieje nadzieja, że geny związane z chorobą mogą pomóc oddzielić nieszkodliwe izolaty skórne od szczepów gronkowca skórnego (S. epidermidis) wywołujących choroby w laboratorium klinicznym. Należy to uwzględnić w przyszłych badaniach”.

 

SC Beauty

 

Zdjęcie bakterii gronkowca skórnego zrobione za pomocą mikroskopu elektronowego, autor Janice Carr, dostawca treści: CDC/ Segrid McAllister. Zdjęcie